Úvodní stránka » Na výstavě » Bruselský sen

Bruselský sen

je výstava pořádaná k padesátiletému výročí Světové výstavy Expo 58 v Bruselu a zároveň způsob jak si zpříjemnit nedělní deštivé odpoledne.

Pro mě také nostalgická vzpomínka na dětství startující do nové doby počínajícího konzumu typické svým výtvarným stylem inklinujícím k jednoduchým tvarům, umělým hmotám (komu se nezachoval nějaký ten plastový talíř s typickým dekorem), sektorovému nábytku, novým technologiím – tranzistorové rádio, televize, stereo skříň, výrazovým prostředkům – Laterna Magika, v módě byla také kosmonautika, geometrické textilní vzory a materiály z umělých vláken, ale znamenalo to i rozmach uniformity, protože v našich podmínkách se od každého prototypu vždy vyráběly hojné série, takže domácnosti se v konečné fázi podobaly jako vejce vejci. Pozitivní ale bylo také nasměrování obecného vkusu řízeného prvními profesionálními designéry. I dnes přetrvávají domácnosti, které mohou působit jako skanzen let šedesátých. Zároveň se jedná o svědectví své doby, politického a uměleckého prostředí.

Výstava se snaží přiblížit kompletní expozici tehdejší světové výstavy včetně architektonické podoby výstavních pavilonů. Na ten hlavní vzpomínám jako na součást prostor tehdy Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, kde se pořádaly četné výstavy, ale která vyhořela a samozřejmě na unikátní polokruhovou budovu restaurace přenesené na letenskou stráň, kterou dnes můžeme vídat jen díky soukromé investici (dnes sídlo firmy Euro RSCG), protože jinak by budova definitivně zmizela. Ve všech sálech výstavní síně Městské knihovny lze nasát ducha doby, v každé se promítá dobový film, který přibližuje Expo jako takové, československý pavilon, ale i jednotlivá odvětví, která se na expu prezentovala, českou módu, filmový záznam tehdy permanentně vyprodaného představení Laterny Magicy.

Vystavují se autentické předměty, fotografie, návrhy, každou sekci doprovází stručný popis. Opravdu pěkné přenesení se v čase, doplněné iluzí života, který se za posledních padesát let změnil opravdu k nepoznání. Výstava je otevřena od 14. 05. 2008 do 21. 09. 2008 každý den kromě pondělka od 10 do 18 hodin. Vstupné: 120,- / 60,- Kč. Doprovodné programy (setkání s pamětníky, podvečer věnovaný osobnosti československého designu Stanislavu Kovářovi … pořádá Městská knihovna).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Na výstavě se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s