Úvodní stránka » V divadle » Lvíče v divadle Komedie

Lvíče v divadle Komedie

Divadlo Komedie zůstane v mých vzpomínkách navždy spojené s vánočními vystoupeními baletní školy Jána Nemce, kdy jsme za podpory celé rodiny chodili aplaudovat jedné chůvě z Popelky a jedné tanečnici valčíku z téhož Prokofjevova baletního opusu.

Tyhle krásné časy jsou ovšem dávno pryč, takže tato divadelní scéna v našich myslích opět nabyla standardního poslání. A protože jsem ho od jedné nevydařené inscenace, ze které si pamatuji jen jak tam dva novomanželé usilovně šlapali na kole a ze které jsme po půl hodině odešli, divadlo nenavštívili, což odhaduji na docela dávno, stalo se představení Lvíčete, které podle Josefa Škvoreckého upravila a režírovala Viktorie Čermáková,  takovou výzvou, jak se sem vrátit.

Jak známo adaptovat román pro divadlo není vůbec jednoduché a mně se tahle transpozice románu do divadelní podoby docela líbila. Divácky určitě úspěšný kus, který i díky své lehce detektivní zápletce a humorným prvkům udrží pozornost i ne zrovna nadšenců divadelního žánru. Dramatizace respektuje zásadní linie příběhu: detektivní, morální a vztahovou – Leden x Stříbrná, Leden x Vašek, Leden x Cibulová, Leden x přítelkyně Věra, Leden x šéf nakladatelství Procházka, pokroucené vztahy v nakladatelství, kde se vše vysvětluje žvástavými ideologickými zdůvodněními a vůbec vlastně nejde o autory. Cílem činnosti redaktorů je spíš udržet si pozice než prosazovat talentované umělce.

Hybatelkou všeho je vlastně tajemná Lenka Stříbrná (opálená, gymnasticky zdatná a eroticky přitažlivá Gabriela Míčová), se kterou se na plovárně seznámí nakladatelský redaktor a básník Karel Leden (Roman Zach, jehož herectví malinko ustupovalo do pozadí před jeho fyzickým zjevem abnormální hubenosti, dlouhorukosti a dlouhonohosti) přes svého přítele Vaška Žamberka (Martin Pechlát). Exotický zjev, vypracované tělo a otevřené názory Lenky Lednovi naprosto učarují, takže hned od začátku, místo aby nahrával svému příteli, začne sledovat své čistě soukromé mužské zájmy. Náhodně se ovšem na plovárně objeví i Lednův šéf Procházka, který Lenku Sříbrnou evidentně poněkud nestandardně zaujme a v hře je zároveň momentem, od kterého se začíná odvíjet příběh, který vede k dramatickému rozuzlení. Leden svůdce, Leden žárlivec, Leden konformista, inteligentní, ale ne zrovna přímý charakter, který proplouvá životem s cílem se bavit a nic zásadního neřešit, se na konci příběhu ocitá před dilematem. Kam až lze se svým konformismem zajít? Změní se i ve svých postojích k ostatním?

Vše začíná, jak román žádá, na plovárně, kulisa bazénu ovšem provází celou inscenaci, voda jako spojovací prvek: u vody to začíná, u vody to končí.  V průběhu hry ovšem voda slouží i jako prvek pro odhalování povah, který ovšem občas možná vyznívá poněkud formálně. Do vody se padá, ve vodě se miluje, vodou se ohlazují horké hlavy, voda jako erotický element při tanci, voda jako prostředek očištění, odhalení …. Smysl několika drobností mi však unikl. Proč při celkem strohém kostýmním rejstříku (plavky a bílé šaty) mění Lenka Stříbrná při každém vstupu na scénu tak důsledně boty, proč se její boty povalují po jevišti po zbytek představení? Souvisí to se zráním jejích myšlenek, proměnami její bytosti, dozrání rozhodnutí? Tenhle efekt mi uniká. Podobně jako poněkud exhibicionistické sdělení o úmrtí šéfa Procházky, který se jako vyjádření konce své životní pouti prochází zcela obnažen v pozadí jeviště.

Hraje se bez přestávky a kdybychom po divadle vynechali intermezzo s višňovou ovocnou taštičkou u McD, byli bychom snad už ve 22h00 doma. Ovšem přišli bychom o jízdu večerní trojkou, která podobně jako námořní koráby na přídi, vezla na ojnici torzo. Ne však polonahé vodní krásky, ale pravého českého sněhuláka.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s