Úvodní stránka » Na cestách » Vila Necchi – Miláno

Vila Necchi – Miláno

Nedaleko Via Venezia, v ulici Mozart, za kamenným plotem a uprostřed vysoké zástavby domů ze 30. let stojí skrytá Vila Necchi Campiglio . Vybudovat ji nechaly sestry Nedda Necchi a Gigina Necchi, provdaná za Angela Campiglio, dcery italského průmyslníka, který vyráběl šicí stroje. V letech 1932 – 1935 vznikla podle projektu Piera Portaluppiho originální stavba s fasádou tvořenou jednoduchými geometrickými liniemi, bez dekorací, jejíž jediným oblým prvkem je markýza nad hlavním vstupem a schodiště tamtéž. Portaluppi se také výrazně podílel na vzhledu interiéru, návrhu mobiliáře.

Do areálu se vchází přes užitkovou zahradu, která lemuje hlavní přístupovou cestu. Záhonky pečlivě osázené kapustičkami, zelíčky, mangoldem, olivami ….. každý pečlivě označený vysetou plodinou. Vcházíme do vrátnice – která nejspíš sloužila i jako domek šoféra – domovníka …?

 Vila je přístupná pouze s průvodcem v italštině nebo sluchátky v angličtině. Jsme zvědaví, takže po zaplacení vstupujeme do areálu obytné zahrady přímo k unikátní vile. Napadá mě samozřejmě srovnání s vilou Tugenhadt, protože i dobové reálie jsou obdobné a částečně (opravdu jen velmi částečně) i osud obyvatel. Také tuto vilu museli její majitelé v roce 1943 opustit a uvolnit prostor Mussoliniho generalitě. Následně zde sídlila americká armáda a nizozemský konzul, teprve začátkem padesátých let se mohla rodina vrátit.

 Nejdřív procházíme zahradu, prohlížíme kavárnu se stylovými židlemi (následně se s nimi setkáváme v provozní části domu), bazén, tenisový kurt, zadní trakt domu s  nedávno přistavěným požárním schodištěm.

 Kapitál italských průmyslníků a jejich vkus dal vzniknout nádherné stavbě v art deco stylu, která v době vzniku obsahovala i unikátní technická řešení (radiátory pod vysokými okny zakryté dřevěnou dekorací), originální nábytek a vybavení. Úžasné jsou zasunovací ocelové dveře mezi verandou a obytným prostorem, které fungují jako bezpečnostní prvek, zimní zahrada s okny posuvnými do stran, schodiště obkládané vzácným dřevem, šatna sester Necchi, která stále skrývá všechny elegantní oděvy a doplňky významných módních domů, prosklená vitrína s kloboučky a především úchvatné koupelny v mramoru. Zkombinování prostor veřejných, soukromých a prostor pro personál. Jak různý život mohou prožít různí lidé. Fascinuje mě to.

 V padesátých letech se majitelé rozhodli moderní vybavení některých prostor odstranit a pomocí architekta Tomaso Buzziho vtiskly interiérům zcela odlišný ráz antikizujícím nábytkem a detaily (garnýže, zařizovací předměty). Gigina Necchi, která se ve svém domě dožila krásných sta let, se na sklonku svého života rozhodla věnovat svůj dům nadaci FAI, jejímž posláním je uchovávat italské kulturní a přírodní dědictví. Po její smrti v roce 2001 tak vila prošla generální rekonstrukcí a v roce 2008 se otevřela veřejnosti.

 Mimo unikátní ukázky životního stylu vila dále  poskytuje útočiště sbírce italského moderního umění věnovanou Gianou Ferrari (díla Sironiho, Martiniho, de Chirica) a rokokovou sbírku Angela de Michelli  (nábytek ve stylu Ludvíka XV. a XVI., obrazy Canaletta, Tiepola, francouzské miniatury). Dům je krásným svědectvím jedné lidské epochy, života jedné společenské třídy.

 Anglicky namluvený komentář za mnoho nestojí. Text je neustále podkreslený hudbou či vzdálenými rozhovory, je delší než komentář průvodkyně. Nakonec strojek vypínám a poslouchám, co říká děvče italsky, je to alespoň autentické.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s