Úvodní stránka » Na výstavě » Zdeněk Sýkora 90

Zdeněk Sýkora 90

Po shlédnutí výstavy vždycky přemýšlím, co si vlastně napsat. Všechny informace o vystavujícím umělci jsou dnes běžně dostupné na internetu, stejně tak fotografie jeho obrazů.Všichni moudří teoretici se již dávno vyjádřili, co tedy na prostého návštěvníka výstavy zbývá.

Snad tolik, že jsem se na výstavu pořádanou Galerií hl. m. Prahy moc těšila a tudíž využila první příležitosti ji shlédnout. Nedá se říct, že se jedná o retrospektivu. Raná díla chybí, maximálně jsou zastoupena na fotografiích, promítaných diapozitivech. Sýkorova tvorba je prezentována od okamžiku jeho posunu k abstrakci.

Začíná sérií Zahrad, inspirovaných lounským okolím, jejichž realizace byla ovlivněná  setkáním s Matissovým dílem shlédnutým v leningradské ermitáži. Toto období vrcholí v roce 1962 – 63 Šedou strukturou. Rozměrným plátnem, které je první „vlaštovkou“ v sérii strukturálních kompozic. Černá, šedá a bílá zakleté do geometrických tvarů, opakujících se a zároveň vždy odlišných, je první předzvěstí strukturální techniky, se kterou se Sýkora   identifikuje a stává se jedinečným v kontextu světového výtvarného umění.

V té době se také stává prvním umělcem, který se  ve své tvorbě začne zabývat kybernetikou. Nejen v českém kontextu nepřátelském „západním“ technologiím, ale i světově. Ve spolupráci s matematikem Blažkem tak rozpracovává výpočty, jejichž výsledkem jsou známé struktury. Následuje posun k liniové technice, která je rovněž koncipovaná na složitých výpočtech.  Nedá mi nevzpomenout na Petra Kvíčalu, protože i on má ve velké oblibě matematiku, některé jeho obrazy mohou asociaci na Sýkoru vyvolat, nicméně  jeho technika je zcela odlišná, stejně jako jeho přístup k malování.

Výstava je koncentrátem obrazů strukturální a lineární techniky, připomíná některé realizace z architektury (koupaliště v Lounech, větrací komíny u Technického muzea na Letné, mozaika v podchodu u metra na Václavském nám., dnes součást kavárny Emporio …). Součástí je přehledná chronologie dat s promítanými diapozitivy, náhledy do náčrtníků plných čísel, vzorníků barev a nakonec i film, promítaný v trochu těsném prostoru bez dostatečného počtu míst k sezení.

Na výstavu se lze vypravit do 2. května 2005, mimo pondělí každý den od 10 do 18 hodin. Krásný zážitek. Přeji panu Sýkorovi hodně zdraví a životní síly, ať mu jeho tvorba poskytuje stejnou energii jako řadě jeho obdivovatelů.

Citát z jednoho z rozhovorů: „… dokud věci nedokážete říct, tak jim nerozumíte.“ /Zdeněk Sýkora/

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s