Úvodní stránka » Na výstavě » Ke stému výročí narození malíře a grafika Zdeňka Sklenáře

Ke stému výročí narození malíře a grafika Zdeňka Sklenáře

připravila Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s galerií Zdeňka Sklenáře umělcovu retrospektivu v Domě U kamenného zvonu.

Při této příležitosti oblékla své výstavní prostory do zcela nového tmavozeleného kabátku kombinovaného s „tapetou“ potištěnou motivy Sklenářových obrazů, podobného tomu z výstavy Zpěvy staré Číny, která proběhla u příležitosti jejich bibliofilského vydání vloni  v galerii na Smetanově nábřeží. Aby také ne, když se na vizuální podobě obou podepsal Federico Díaz.

Stoupám po schodech a pronikám do výtvarného světa Zdeňka Sklenáře. V prvním patře vidím pořádně poprvé počátky jeho tvorby. Zjevný odraz  tendencí své doby, ve které se mladý malíř hledal (pátrám v paměti, kdo ještě podobné věci dělal a pohybuji se někde mezi Tikalem – Muzikou –  Šímou) až k prvnímu dílu z roku 1948 (Bulvár se to tuším jmenuje), který je předobrazem jeho typického rukopisu. Vrstvy, prolínání motivů, vyškrabování, ornament, … V paměti utkvěl portrét manželky (v chodbičce), Brugy – ty první z obou, tedy ty „hranaté“, s liniovou podkresbou, Tanec (červený, z majetku galerie v Hradci Králové), pocta Arcimboldovi …

První část druhého patra je o grafice. Mimo skutečného malířova synovce (věrná podoba dědečka) doprovázeného lámou (prý z Paříže?)  jsou tu k vidění  ilustrace ze zmiňovaných Zpěvů (pozoruhodná adjustace v  rámech se zaoblenými rohy a „obrácenou“ paspartou), ale i další grafiky, typické ilustrace k řeckým bájím, animovaný film Opičí král připravený pro Expo 2010 a panel s knižní tvorbou (knihy zafixované na celé užší stěně spojovací chodby). Další sály představují kaligrafie, staré čínské znaky a v posledním je k vidění bibliofilie na perlovém papíře – Zpěvy staré Číny. Nadšená jsem ovšem  ze Slunečnic z roku 1978 (z majetku galerie v Havlíčkově Brodě).

Podle motta Sklenářova Vzpomínání (ke koupi přímo na výstavě), má každý malíř objevovat svět svých předchůdců. Sklenář objevoval Arcimbolda. V jeho tvorbě zanechal  hlubokou stopu.  Sklenář sám však představuje originál, který se vyznačuje na první pohled jedinečným stylem.

V prodeji bohužel nebyl katalog, který připravila Ludmila Vachtová a kurátor výstavy Ivo Binder. Vydání se chystá k otevření Expa 2010 v Šanghaji, zatím tedy jen makulatura. Jak bývá zvykem, doplňuje výstavu film, tentokrát o výstavě, kterou Galerie Zdeněk Sklenář uspořádala v Pekingu. Do 6. června 2010 skvělá příležitost nechat si pohladit duši.  

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s