Úvodní stránka » Ke čtení » Vzpomínání Zdeňka Sklenáře

Vzpomínání Zdeňka Sklenáře

U příležitosti výstavy Deset tisíc věcí – deset tisíc let vydala Galerie Zdeněk Sklenář také „Vzpomínání“ Zdeňka Sklenáře. Text původně připravený pro známou odeonskou edici nakonec publikován nebyl a tak se ho chopil malířův synovec. Celkově vzpomínky nijak nevybočují ze standardu žánru. Sklenář je začal psát zcela programově. Mnohokrát totiž zalitoval, že jeho současníci častokrát odešli, aniž by po nich zůstala stopa o tom, jak žili oni a jejich souputníci. Přesto se bohužel nepodařilo vzpomínky dokončit a tak je závěr bohužel trošku schematický a postrádá autentičnost úvodních kapitol (například výčet umělců sportovců, umělců houbařů).

Doslov J. Šetlíka se snaží dotáhnout to, co umělec nestihl. Přesto je škoda, že Sklenář nenapsal víc, že se nenašli žádné poznámky o okolnostech souvisejících s jeho prvním i druhým odchodem z UMPRUM, možná by bylo zajímavé uvést pár komentářů na tohle téma z úst jeho současníků, třeba studentů, se kterými měl velmi dobré vztahy.

Z úst jednoho z nich například historka o tom, jak mu studenti chtěli vymalovat ateliér a on s díky odmítl, neb by přišel o zajímavou inspiraci, kterou mu stěny poznamenané nánosy let, poskytovaly nebo tu o tom jak si dělal nákres k plátnu Slunečnice a koncept na balícím papíře pečlivě zničil, aby ho nemohl nikdo zneužít.

Škoda, že u řady fotografií chybí alespoň přibližné datování, stejně jako u dalších obrázků z pera jiných umělců. Týká se to bohužel i vtipného autoportrétu na přebalu, který velmi výstižně představuje Sklenáře v čínském županu, na hlavě s jakýmsi turbanem „všelijakostí“ v duchu svého oblíbence Arcimbolda.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s