Úvodní stránka » Na výstavě » Cartier na Pražském hradě

Cartier na Pražském hradě

Vzhledem k rozdílnému vstupnému ve všední den a o víkendu, jsme vyrazily v týdnu a mezi minimalisticky koncipovanými vitrínami jsme prochodily dobré dvě hodiny. A mohly jsme pobýt i déle. K celkové ceně 520,- Kč za jedno dospělé (ve všední den 325,- Kč) a jedno studentské vstupné (195,- Kč) jsme si za 80,- Kč (je trochu trapné, že není v ceně) půjčily i sluchátko s komentářem, ale není to nutné. Většina popisek je na stěnách, další detaily na balkóně. Komentář je totiž pouze k 16 exponátům.

Výstava je průřezem historií firmy Cartier založené v roce 1847 Louis – François Cartierem až do současnosti. Je fascinující udržet rodinný podnik do současnosti, když se doba tolik změnila.  Samozřejmě, v demokratické zemi bez zásadních historických zlomů to asi možné je. Přesto však patří zakladateli i pokračovatelům poklona za to, jak opečovávali a rozvíjeli ideu svého předka. To je to pravé rodinné stříbro, které tvoří základ rodiny.

Někdy v osmdesátých letech vznikla myšlenka vykoupit šperky od majitelů, získat je z aukcí a vytvořit sbírku, která představuje nejen vývoj rodinného podniku, ale také historii a proměnlivost šperku. A protože autoři myšlenky sbírku nechtěli instalovat na jediném místě, kam by za ní museli zájemci dojíždět, přišli s nápadem výstavy „putovní“, aby se každý mohl tou krásou potěšit, aniž by musel cestovat přes světadíly.

Výstava představuje více jak 360 šperků, hodinek, tabatěrek, kabelek a dalších dekorativních doplňků (meč Jeana Cocteau, zhotovený při příležitosti jeho přijetí mezi francouzské akademiky, zlatý lunochod vytvořený na zakázku listu Figaro při příležitosti prvního člověka na měsíci). Lesk a třpyt tolika diadémů, náhrdelníků a náramků připravených na zakázku  pro panovnické rody celé Evropy, slavné herečky (náramky pro Glorii Swanson, náušnice a náhrdelníky s motivy plazů pro mexickou herečku Maríu Félix, Barbaru Hutton, herečku a manželku Cary Granta, Liz Taylor, obdarovávanou Richardem Burtonem), slavné ženy své doby (Daisy Felowes, módní ikona a spisovatelka, manželka bankéře a Churhilova bratrance, často fotografovaná módním americkým fotografem Cecilem Beatonem – v sérii Tutti Frutti k vidění na výstavě) a spousty dalších anonymních klientů. Je úžasné spatřit na jediném místě  tolik drahého kamení a kovů v dokonalém zpracování.

Z některých kousků jsem opravdu nadšená, jiné se mi možná ani tolik nelíbí, všechny jsou však svědectvím stylu a dokonalého zpracování, obrazem lidského umu, kreativity a cílevědomosti, smyslu pro krásu a pro detail. A když si každý uvědomí, kolik práce je za každým jednotlivým kamínkem, nelze se divit, jakou šperk ve finále představuje hodnotu.

Škoda, že se právě v Čechách výstava nesetkává s takovým ohlasem, jaký by si zasloužila. Na české poměry je vstupné dost vysoké (bezpečnostním předpisům se ovšem nelze divit a to všechno něco stojí), přesto asi v celém marketingu něco chybí. Něco, co by mělo zájemce o umění přesvědčit, že výstava stojí za to. Síla stylu je mocným prvkem, historie tím dalším a ke všemu je třeba přimíchat i lehce provokativní „bulvární“ stránku genia loci každého kousku, který spatřil světlo světa a má svou vlastní historii. Je to dokument o životě v jednotlivých historických a stylových obdobích, o proměnlivosti módy, životního tempa, požadavků doby, ale představuje i jednotlivé způsoby zpracování, inspiraci cizí kulturou (egyptské, indické a čínské série), uměním (návrháři „opisují“ stavební detaily pařížských paláců). Není proto určená jen vyznavačům „šperku“ nebo horním 10 000, kteří si je mohou v diamantovém provedení dovolit. Je pro všechny, kdo se zajímají o krásné věci a potěší je podívat se na ně. Možné to je do 17. října 2010 v Jízdárně Pražského hradu.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Na výstavě se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s