Úvodní stránka » Do kina » Zlato Rýna z Nového Yorku

Zlato Rýna z Nového Yorku

Přenosy z Metropolitní opery v New Yorku zahájeny!

V sobotu začal operní svátek, díky němuž mohou v sezóně 2010/2011 operní fanoušci shlédnout 12 představení Metropolitní opery v New Yorku, ušetřit za letenku do USA i ubytování a přesto být svědky úžasného uměleckého zážitku a spatřit na vlastní kůži výborně obsazená operní představení.

Letošní program Aerofilmu je navíc obohacena i o 6 představení z londýnského Národního divadla, 4 představení Velkého divadla v Moskvě a další 4 představení baletu Pařížské opery, takže „incoming“ kulturní program je tak bohatý, že začne být problém všechno stihnout…

Dramaturgie Metropolitní opery se letos rozhodla nastudovat Wágnerův „Prsten Niebelungů“, ke kterému autor stvořil i libreto. Počin náročný, neboť obsahuje 4 opery (Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried, Soumrak bohů) v celkovém hracím čase cca 15 hodin, přičemž „Zlato“ je vlastně předehrou k celé germánské sáze a dílem časově nejkratším. I Wagnerův režijní požadavek hrát bez přestávky je proto beze zbytku respektován, aniž by činil potíže (představení skončilo ve 22h).

Zlato Rýna je příběhem z dávných časů germánských bohů. Dcery Rýna (z programu bohužel vypadlo kdo zpíval Woglinde, Wellgunde a Flosshilde) hlídají posvátné zlato, které jim uloupí skřet Alberich po té, co odmítnou jeho milostné návrhy. Jenže nejde o obyčejné zlato, protože kdo si z něj nechá ukovat prsten, stane se pánem světa. Aby to nebylo úplně zadarmo, připraví se tím majitel prstenu o lásku. O prsten projeví zájem vládce germánských bohů Wotan, který  prstenem může vykoupit ze zajetí obrů Freiu, bohyni lásky a mládí, kterou obrům neprozřetelně přislíbil za to, že mu vybudují hrad (Valhalla). Albericha se mu s pomocí Logeho, poloboha ohně, podaří přelstít a prsten mu sebrat, jenže Alberich prsten prokleje. Kletba si bere svou první oběť – obří bratři se poperou o zlato získané náhradou za bohyni lásky a jeden z nich zemře. Tato kletba se následně stane i základním stavebním kamenem pohrom dalších dílů.

Nastudování opery Robertem Lepage s minimalistickou a tvárnou, byť 45 tun vážící  scénou Carla Filiona je zážitek zcela ojedinělý. Jakési ocelové „trámy“, pospojované osami, kolem kterých se panely  mohou různě otáčet a proměňovat pomocí projekcí, nemohou neevokovat scénografii Josefa Svobody a jeho typických schodů. Tato scéna je  vysoce variabilní a zpěváky  leckdy staví před poměrně náročné fyzické úkony (zavěšení na scéně ve svislé poloze – kouzelný začátek s dcerami Rýna, který evokuje hluboké vody i bublinkami, které vycházejí od úst zpěvaček, efektní sestup Wotana a Logeho do říše Niebelungů k Alberichovi). Moderní scéna trošku kontrastuje s poněkud těžkopádným a výrazným popisným kostýmem bohů, nicméně z hlediska zvýraznění postavy na scéně pro diváka na poslední galerii má nepochybně svůj smysl.

Hudební zážitek je slovy obtížně vyjádřitelný. Wágnerova hudba je proměnlivá, dravá  a  přes absenci klasických árií plná motivů, které se vryjí do paměti. Místy natolik nadčasová, až mrazí (sekvence, kdy bůh hromu Donner „čistí“ vzduch nemůže nepřipomenout Philipa Glasse). Pěvecké výkony jsou ohromné. Sympatického Bryna Terfela jako Wotana snad ruší jen trochu nepochopitelná patka přes oko, šaramantní trio dcer Rýna manévruje rybími ocasy v hlubokých vodách a jejich zpěv je více než vábivý, Alberich (Eric Owens) i Mime (Gerhard Siegel), Fricka (Stephanie Blythe), Wotanova manželka, všichni si zaslouží smeknout. Nechci také zapomenout na zamilovaného obra Fasolta (Franz-Josef  Sielig), který tak dojemně miluje Freiu, až mi ho bylo líto.

Těším se tedy na další skvělé zážitky a trpělivě vyčkávám do května, kdy je na programu pokračování božích pohrom: totiž Valkýra.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Do kina, V divadle se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 thoughts on “Zlato Rýna z Nového Yorku

  1. Pingback: Metinhd – Prsten Niebelungů, Siegfried, část třetí « Veni Vidi Scribi

  2. Zlato rýna!!! Překrásná to opera! Tak ráda bych zaběhla na nějaké to představení do kina, ale, zřejmě se mi to zatím nepoštěstí. No uvidíme 🙂 Každopádně to musí být nepřekonatelný zážitek!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s