Úvodní stránka » Ke čtení » S elegancí ježka

S elegancí ježka

Co mohu očekávat od románu Muriel Barberyové „S elegancí ježka“, jehož autorkou je profesorka filozofie, lze na první pohled těžko odhadovat. Ptám se sama sebe, jestli  bude vůbec ke čtení.

Nechci se nechat zmást „nálepkami“ typu „Mezinárodní bestseller! Prodáno 1 000 000 výtisků.“ Přesto při výběru dárku nakonec padne má volba na román téhle francouzské spisovatelky . To ještě netuším, že souhrou nešťastných náhod k předání dárku nikdy nedojde a kniha uvízne v mé knihovně. Po několika měsíční „klatbě“ se konečně rozhodnu ji rozbalit.

Je neuvěřitelné, že hned po prvních kapitolách plánuje jedna z hlavních postav sebevraždu. Nemůžu v četbě pokračovat a odkládám román po druhé. Po dalších pěti měsících ale překonávám všechny emoce a když se k četbě vrátím, už se od ní nemohu odtrhnout. Nacházím v ní totiž neuvěřitelnou sílu k životu, která přes závěr, který je všechno jen ne optimistický, je pro mě tím hlavním mottem.

 Formou románu je střídání líčení svého postoje k životu 2 osob z naprosto odlišných společenských vrstev. Ty osoby žijí v jednom domě, ve skutečnosti je dělí nekonečná vzdálenost, ale v závěru románu se jejich osudy protínají. Ovdovělá domovnice Renée a holčička Paloma z dobré rodiny. Jejich příběhy gradující po jednotlivých kapitolách, jejich vzácně podobný přístup ke vnímání okolí, líčí autorka pomocí řady filozofických postřehů, které však čtenáře nijak neodrazují. Spisovatelka nijak nezapírá svůj obdiv k japonské kultuře, prezentovaný například vztahem Renée k režisérovi Ozuovi („Vnímat okamžiky věčnosti v obyčejném běhu světa.“)

Kniha se pro mě stala pomocníkem při tápání po hledání smyslu života, pochopení kým jsme, proč žijeme a čím se lišíme od často zmiňovaných primátů. To je její hlavní pozitivum. Nedá mi, abych si nesestavila malé patero:

„Jsme zvířata, podřízená chladnému determinismu naší tělesnosti.“

„Jsme primáti naprogramovaní k tomu, abychom jedli, spali, rozmnožovali se a dobývali svoje teritorium. A ti, kdo v tom jsou nejlepší, budou vždy podřízeni těm, kteří umějí dobře mluvit, ale přitom nejsou schopní si ubránit zahradu, ulovit zajíce k večeři nebo zdárně počít potomstvo. Lidé žijí ve světě, kterému vládnou ti slabí. To je obrovská nespravedlnost vůči naší zvířecí podstatě. Je to určitá forma perverze a hlubokého rozporu.“ 

„Najít úkol, ke kterému jsme se narodili a co nejlépe jej splnit.“

„Rozkoš můžeme vychutnat pouze při vědomí její pomíjivosti a neopakovatelnosti.“

„Bylo by mnohem lepší, kdybychom společně sdíleli svou nejistotu, kdybychom se ponořili sami do sebe a uvědomili si všichni, že fazole a vitamín C sice můžou zasytit tělo, ale nedokáží uspokojit naši duši.“

Reklamy

2 thoughts on “S elegancí ježka

  1. Tahle kniha mě taky už dlouho láká, ale zatím jsem se k ní nedostala. Přiznávám, že zprvu mě na ní upoutal hlavně její obal + fakt, že se odehrává v Paříži. Ale Vaše recenze mě rozhodně navndadila ještě o něco víc.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s