Úvodní stránka » V divadle » První pražský Rinaldo

První pražský Rinaldo

Vždycky když si opatřím nějaké vstupenky předem, určitě do toho přijde něco jiného, což se potvrdilo i tento pátek. Přesto jsem trvala na svém a tak se šlo. Händlovu operu Rinaldo nastudovalo Národní divadlo v Praze, hraje se ve Stavovském.

Věřte nebo ne, za svůj docela dlouhý život jsem ještě neviděla žádnou opravdu barokní operu nastudovanou. Podobně jako řada oper z tohoto období i Rinaldo upadl téměř v zapomnění, ale úspěšná inscenace Metropolitní opery v New Yorku před několika lety vrátila tohle dílo na operní jeviště. Pražská inscenace vznikla ve spolupráci s Le Théâtre de Caen, L’Opéra de Rennes, Le Grand Théâtre de Luxembourg a za podpory Francouzského institutu v Praze.

V praxi je tahle spolupráce o tom, že režisérka (Louise Moaty)scénografka (Adeline Caron), choreografka (Francoise Denieau), kostymér (Alain Blanchot)  a světelný designér (Christophe Naillet) jsou Francouzi, hudebně nastudoval Václav Luks s orchestrem Collegium 1704 (nikoliv tedy orchestrem ND), diriguje tentýž a zpívá mezinárodní obsazení s převahou českých zpěváků.    

Pražská inscenace je jedním slovem půvabná. Jednoduché, ale výtvarně působivé kulisy, stylizované pohyby zpěváků, několik efektních prvků v podobě zlatého vozu, ve kterém přijíždí Armida, ptáčci v zahradách (v původním nastudování v Londýně prý vypouštěli hejno živých vrabců, v Praze se spokojili s cvrlikajícími „pterodaktylíky“ upletenými ze zlatých drátků, vrhajícími laškovné plaménky). Pódium je osvětleno svíčkami, takže vrhá zvláštní stíny zespodu, v předních řadách je navíc cítit pálící se vosk, což přispívá k autenticitě doby barokního divadla.

Příběh je tak trochu pohádkový, ale vychází z Tassova renesančního eposu Osvobozený Jeruzalém. Křižák Rinaldo miluje Almirenu, dceru Goffreda (jehož historickým předobrazem je Godefroy z Bouillonu, vůdce 1. křížové výpravy) a chystá se na bitvu o Jeruzalém – Sion. Argante, velitel města, žádá o odklad a je mu vyhověno, jeho přítelkyně kouzelnice Armida však unáší Almirenu, pro niž Rinaldo podstupuje nebezpečnou cestu, aby ji nakonec vysvobodil. Mezitím se zamiluje do Almireny i Argante a Armida se do Rinalda, takže vztahový propletenec připraví řadu zápletek, ze kterých šťastně vychází Almirena s Rinaldem jako snoubenci.

Orchestr doprovází na originální hudební nástroje. Možná je hra na historické nástroje obtížnější, zdálo se mi, že začátek byl trochu nejistý, také fanfáry na trubky nebyly úplně čisté, nic to však neubralo na celkovém dojmu. Nejvíc mě oslovila Kateřina Kněžíková jako Almirena, a Argante Tobiase Berndta, výborná byla Diane Moor jako Rinaldo (nastudování  zvolilo mezzosopranistku a nikoliv kontratenora, při premiéře v roce 1711 – jak bylo v barokním divadle zvykem – zpíval roli slavný italský kastrát Nicolino Grimaldi). Opera je samozřejmě trochu statická, děj posunují dopředu recitativy a árie si pohrávají s motivy a dopřávají zpěvákům předvést jejich um. Árie jsou tam opravdu nádherné. Na you tube jsem našla ukázku z francouzského filmu Farinelli z roku 1994 (nejslavnější  kastrát – soprano), kde zpívá Venti, Turbini, prestate le vostre ali a questo pie (Rinaldo), závěrečnou árii prvního dějství a Lascia ch´io pianga mia cruda sorte (Almirena) ze druhého dějství, tak bych se chtěla podělit.  

Ty tři a půl hodiny  uběhly jako voda a nebýt příšerného průvanu po celou dobu představení, odcházela bych rozechvělá s nezapomenutelným hudebním zážitkem. Takhle jsem musela myslet na to, jestli z toho nedostanu rýmu nebo ne. (Nedostala).

Reklamy

2 thoughts on “První pražský Rinaldo

  1. Nikdo není hluchý, všechno je věc tréninku :-)! Jestli na to dcera půjde, tak jí přeju, ať má stejně pěkný zážitek jako já.

  2. Moc ráda jsem si přečetla tuto recenzi a přepošlu ji dceři, která operu miluje a sem tam i na nějakou jde. Já jsem ku své smůle barbar, na operu jsem mimo Rusalky, hluchá.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s