Úvodní stránka » Na výstavě » Ještě Robert Wilson …

Ještě Robert Wilson …

Na poslední chvíli jsem stihla výstavu v Galerii Jiří Švestka. V rámci „Wilsonmánie“, kdy se můžeme i u nás seznámit s tímto umělcem díky dvěma inscenacím Národního divadla, totiž s jeho Čapkovou Věcí Makropulos a Janáčkovou Káťou Kabanovou, připravil známý galerista přehlídku videoportrétů Roberta Wilsona.

Švestkova galerie v poněkud temném Biskupském dvoře, ač vybudovaná z bytů celého druhého patra bytového domu, má silně industriální ráz. Na mě tak alespoň působí. Pro Wilsonovy protréty vytváří dokonalý rámec. Ve strohém prostoru, na nijak sterilně bílých stěnách, jsou zavěšeny rozměrné HD obrazovky, na kterých jsou zobrazeny „živé“ portréty nejrůznějších osobností – umělců, sportovců, ale i zvířat. Standardním dálkovým ovladačem si divák k jednotlivým výjevům může pustit zvuk, jinak i tak „pracují“ ve smyčce 

Portréty jsou zdánlivě statické, ale ve skutečnosti na nich vždy dochází k nějakému pohybu a často velmi pozvolné změně. Doprovází je hudba, ale i mluvené slovo, často interpretovaném samotným Wilsonem. Portréty jsou zobrazené většinou na typicky barevném neonovém pozadí, jen pár z nich je pouze v černobílých valérech (Monacká princezna Karolina, skunk Samson, ježura Boris), jiné dodržují zásady renesančního portrétu včetně barevnosti (Jeanne Moreau). Někdy je portrét vyloženě statický a jen dýchání prozradí, že jde o video (Michail Baryšnikov ve variaci na umučení svatého Šebastiána), jinak  sestále týž pohyb  opakuje (žvýkající a podupávající Steve Buscemi, transvestita pojídající sušenku), jindy si Wilson hraje se světly a stíny (hráč Sumo).

 Zajímavý doplněk Wilsonova režisérského a scénografického záběru ztvárněný pomocí současných technologií.

Skunk Samson, hudba: Richard Wagner – Prsten Niebelungů – Siegfried

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Na výstavě se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 thoughts on “Ještě Robert Wilson …

  1. Pingback: Metinhd – Prsten Niebelungů, Siegfried, část třetí « Veni Vidi Scribi

  2. No, lekla jsem se, to je fakt, ale jen málo :-), škoda, že skunk Samson lezl pořád z obrazu :-). Normálně bychom si takovou výstavu nenechali ujít, ale nedá se svítit. Muselo to být skvělé představení!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s