Úvodní stránka » Do kina » Černá labuť

Černá labuť

Černou labuť jsem si chtěla opravdu vychutnat. Film jsem si zařadila do kategorie holčičích a tak jsem zdvořile odmítla nabídku mé drahé polovičky a trpělivě vyčkala až se vrátí K. ze studií a vyrazily jsme společně hned první volný večer.   Přes kontroverzní recenze – zejména té ne příliš pozitivní od mé oblíbenkyně A.P. – jsem z filmu měla pocit pozitivní (byť lehce depresivní).

Natálie Portmanová (dnes už se ví, že za roli dostala Oskara), byla opravdu vynikající. Baletní prostředí má ráda snad skoro každá dívka či slečna, Vincent Cassel trochu zestárl, ale pořád je fešák, Mila Kunis byla opravdu nepříjemným objektem žárlivosti, Winonu Ryder v postavě odcházející primabaleríny jsem ale vůbec neidentifikovala, napověděly až závěrečné titulky.

Dobře využité schizofrenní efekty naprosto stíraly hranici mezi reálnem a halucinacemi, pravdou a iluzí… Zdařilá sonda do psychiky ambiciózní, precizní, ale citově zoufalé dívky, která touží po hlavní roli v Labutím jezeře, ale splnění přání jí vlastně zničí. Tolik touží prožít smyslnost a živočišnost černé labutě a být dokonalá, nedokáže se ale nijak uvolnit, je příliš sešněrovaná a její neschopnost podat se skutečné vášni v ní probudí psychickou rozpolcenost.  

Maminka hlavní postavy (Barbara Hershey) byla dokonalou osamělou maminkou, která si na své dceři léčí nesplněná přání. Růžovost v oblečení, designu pokojíku a životního stylu, neschopnost pozřít k snídani víc než červený jogurt a potěšení z dortu na oslavu okamžitě smazané představou, že ho nemůže jíst, zvracení na toaletě, to všechno je celý život baleríny a psychická zátěž z hlavní role vlastně její už tak slabou rovnováhu definitivně rozhodí.

Po návratu z kina jsem ještě dlouho šmátrala po zádech jestli mi také neraší černá pírka .-) . Ráno jsem si úspěšně zatrhla záděrku na prostředníku jen o něco kratší než N.P. ve filmu… Brr…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Do kina se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 thoughts on “Černá labuť

  1. Já jsem viděla Labutí jezero mockrát, ještě s Naděždou Hajdašovou a Miroslavem Kůrou, sama jsem chodila do baletu k paní Heleně Štěpánkové na Karlák, co k ní chodila i Helena Růžičková (ale já jsem mladší :-)). Do těch samých prostor pak chodila dcera k paní Švehlové, která byla úžasně milá a na děti skvělá. Teď máme v plánu dát nejmladší vnučku Natálku na podzim na balet, vypadá jako docela talentovaná … 🙂
    S dcerou i vnučkama jsme absolvovali kdejaké představení, moc se mi líbil Louskáček, což ale bude asi tak 5 let nazad. Marii tančila nějaká Japonka skvěle a šaška p. Katsapov (tedy jestli si to dobře pamatuji 🙂

      • Já jsem jako dítě to štěstí neměla, ale obě dcery chodily k Jánu Nemcovi. Ta mladší byla trochu „medvídková“ a nechala toho, ta větší vždycky před představením onemocněla … Ale na balet spolu chodíme moc rády dodnes ať do divadla nebo do kina. Je to krásná věc.

  2. Tak to vítej do klubu!! Balet taky ráda. Labuti jezero jsem naposledy viděla ve Státní opeře s Dariou Klimentovou a byla jsem z ní úplně vedle. Ta snad nemá vůbec kosti :-)!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s