Trmalova vila

Že je zpřístupněna Trmalova vila vím už delší dobu, navštívit se mi ji podařilo až tenhle víkend. Trmalova vila byla jednou z prvních realizací architekta Jana Kotěry v oblasti rodinného bydlení. František Trmal, ředitel veřejné obchodní školy, se s ženou Růženou do domu stěhoval v roce 1903. Po necelých 8 letech však manželé dům prodali. Možná za to mohla i skutečnost, že dům v anglickém stylu stál opravdu uprostřed polí a zatímco dnes se kolem rozkládá příjemná vilová čtvrť, tehdy asi aby souseda pohledal. Když přimyslím dopravní situaci na začátku 20. století, asi byl dům opravdu trochu stranou.

Dům je velmi citlivě zrekonstruován. Vládne tu snaha zachovat  nejniternější detaily (repliky vypínačů, několik původních svítidel). Zachovány jsou podlahy, ostění oken i zárubně dveří,  nejvíc samozřejmě upoutá malovaný dřevěný strop vstupní haly s původním lustrem. Protože mobiliář se samozřejmě nedochoval, získalo Kotěrovo centrum, které tu sídlí, několik exponátů nábytku navrženého architektem, kterým zařídilo jednu z ložnic v podlaží (bílé období), sekretář a sedací nábytek v salonu je ovšem spíš než vystaven jen odsunut do zimní zahrady. Původní plaňkový plot byl nahrazen železným s podezdívkou, obnovena v původním duchu byla i zahrada, která se člení na rekreační a užitkovou, zachován nebo možná spíš rekonstruován zůstal i stylový zahradní domek na nářadí a pro zvířectvo.

Dům provozuje nakladatelství Foibos známé svými jedičními aktivitami s cílem zmapovat pozoruhodné stavby  jednotlivých krajů České republiky. Činnost to záslužná a když si občas některými publikacemi listuji, oceňuji nejen výborný nápad na zdokumentování budov, které často upadají v zapomnění, ale hlavně si pokaždé plánuji, jak jednotlivé památky  postupně v rámci procházek městem obejdu a seznámím se s zajímavými místy. 

Trmalova vila je veřejnosti zpřístupněna již několik let. Funguje jako Kotěrovo centrum a patrně také hlavní sídlo nakladatelství, pořádají se zde výstavy, ale lze ji najímat i ke komerčním účelům. Přes celkově pozitivní zážitek ze stavby jako takové jsem byla zklamána vlastní expozicí. Zpřístupněné místnosti totiž tak trochu postrádají  výstavnický punc a jeví se spíš jako skladiště. Takže stavbě tleskám, jen kdyby se trochu víc péče věnovalo expozici. Když Kotěrovo centrum, očekávala bych něco víc než informační panel ve vstupní chodbě a pár zarámovaných výkresů stavby vily. Proč nepředstavit i jiné projekty autora právnické fakulty v Praze ….

Protože mám pravidelně štěstí na „mimořádné“ situace, i tady jsme absolvovali prohlídku s právě začínající průvodkyní, která text neměla úplně zažitý a přes její zjevné nadšení pro stavbu a architekta se v nervózním výkladu  nedokázala vyvarovat několika nonsensů (např. z pana Trmala udělala prostě učitele, což  mohlo vyvolat zcela mylný dojem o finanční situaci učitele za Rakouska Uherska). Ale každý jsme začínal, slečna se určitě zdokonalí a dotazy na Kotěru už  ji do rozpaků uvádět nebudou.

Reklamy

5 thoughts on “Trmalova vila

  1. byli jsme tam vloni – já z donucení – ale kromě haly a Vámi zmiňovaných výkresů – taky nic. bez ladu a skladu, stejně roztříštěny zůstaly i dojmy.. jednou a stačilo. – přísahám, že fakt, že naší rodince je nejbližší dům typu „kuchyně a hodně židlí“ – na tomto neměla žádný podíl 🙂
    PS: ale dalo mi fušku Vás najít – WP říkal, že jste zrušila blog 😳 asi s nim nepromluvim – tak hoďku – dvě 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s