Úvodní stránka » Do kina » Le Compte Ory

Le Compte Ory

Nevím jak v Praze, ale v Pardubicích bylo tentokrát kino, kde dávali přenos Hraběte Oryho z Metropolitní opery v New Yorku poloprázdné, což plně nevystihuje situaci, protože kdyby bylo zaplněno půl kina, bylo by to ještě báječné. Tím hůře pro místní občany, namátkově mířenými dotazy na několik místních přátel jsem zjistila, že vůbec netuší, že se v jejich městě něco podobného odehrává.

 Já jsem se do Pardubic na Rossini vypravila, protože pro mě byl odjakživa hlavně autorem  Lazebníka sevillského a jiné opery jsem od něj vlastně neslyšela. Loňskou Armidu jsem propásla a tuhle chybu jsem rozhodně nechtěla u Hraběte Oryho zopakovat, tím spíš, že libreto bylo tentokrát ve francouzštině. Představení dirigoval Maurizio Benini, na scéně Michaela Yeargana a v kostýmech Catherine Zuber režíroval Bartlett Sher a výsledkem bylo další z nezapomenutelných představení. Přestože se příběh odehrává ve středověku za křižáckých válek, mimo rytířů v brnění odcházejících do války ze středověkých kulis nezůstalo nic, kostýmy jsou barevné a mimo Ragondina opravdu gotického čepce připomínají spíš rokoko.

Komická opera je divácky vděčná, já na ni tedy rozhodně nedám dopustit, opět jsem se musela smát nahlas. Když se přidají vynikající pěvecké výkony, šarm a herectví protagonistů nemůže z toho vyjít nic jiného než skvělý zážitek.

Absolutně okouzlující hrabě Ory, nebezpečný sukničkář v podání Luise Diega Florese (jak jsme se o přestávce dozvěděli z rozhovoru s Renée Fleming, stal se tento peruánský tenor v sobotu čerstvým otcem syna Leandra), se rozhodne získat strážkyni hradu, hraběnku Adèle, úžasně půvabnou a žádoucí paní hradu v podání sopranistky Diany Damrau. Ta totiž zůstala na hradě bez mužských ochránců, protože ti odešli hájit křesťanskou víru do země zaslíbené. Hraběnku ovšem miluje i Oryho páže Isolier, kterého v neuvěřitelně sexy kreaci představuje Joyce DiDonato v kalhotkové roli. Ory se přestrojí za poustevníka a doufá, že si tak k hraběnce získá přístup. Jeho služeb chce ale využít i Isolier, který se domnívá, že od poustevníka získá požehnání a podporu k získání své lásky. Poustevník Adèle sprostí slibu, který dala bratrovi než odešel do války, a ta se vrhá do náruče bratránka Isoliera. Jenže v tu chvíli se na scéně objeví vychovatel Oryho a odhalí skrytou podstatu poustevníka i  s jeho pážetem a „kouzlo“ je zrušeno. Scéna končí nádherným sborem bez doprovodu orchestru, opravdu nezapomenutelné.

Ve druhém dějství se všechny ženy uzavřou na hradě, aby byly před Orym v bezpečí.  Na bránu ale buší jeptišky, které údajně před Orym prchají. Ve skutečnosti je však za branou přestrojený hrabě osobně se všemi svými kumpány. Nic netušící Adèle jim poskytne přístřeší. Vděčné „jeptišky“ sehrají skvělou sborovou scénu u večeře. Přichází Isolier. Sděluje hraběnce, že se v noci vrátí její bratr z tažení. Adèle chce dát zprávu jeptiškám a Isolier je rázem doma. Je mu jasné, kdo se v „holubiččí“ masce skrývá (původně to byl totiž jeho nápad). Rozhodnou se proto hraběte vytrestat, při zhasnuté lampě mu na svém loži podstrčí Isoliera – odsud i ukázka stažená ze stránek Met. Do toho se vrací hraběnčin bratr z křižáckého tažení a Orymu nezbude než uprchnout.  

Jednoduchá zápletka, úžasná hudba, zpěvné árie a vynikající pěvecké výkony. Aby nikdo nepřišel zkrátka, musím zmínit i roli Raimbauda v podání sympatického barytonisty Stéphane Degout, pravou to Oryho ruku v organizování lumpáren všeho druhu, italského basbarytonisku Michele Petrusiho jakožto osobního vychovatele nezvedeného hraběte a Ragondu švédské mezzosopranistky Susanne Resmarkové v roli správkyně hradu a Adèliny pobočnice.

Už se těším na Trubadúra.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Do kina, V divadle se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 thoughts on “Le Compte Ory

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s