Úvodní stránka » Na výstavě » Ohlédnutí a Vyjevování Adrieny Šimotové

Ohlédnutí a Vyjevování Adrieny Šimotové

Po nedělním dopoledni, zmoženi zahradními pracemi a uklízením jsme přemohli lenost a vypravili se na obě výstavy Adrieny Šimotové uspořádané k jejím kulatinám, které oslaví letos v srpnu (snad se nebude zlobit, když prozradím že jí bude 85 let), tj. dokud jsou ještě k vidění obě dvě najednou.

První z výstav se jmenuje Menší ohlédnutí a k vidění na ní jsou perforace a frotáže z let1975 až 1991.  Pořádá ji Museum Kampa  a končí o velikonocích, tj. 25. dubna 2011. Vystavené práce jsou z období, kdy se začala věnovat zcela nové technice, tj. čemusi jako papírovému reliéfu nebo plastice.   Výstavě vévodí monumentální kresby na vrstvených karbonových rolovaných papírech, které vznikaly na podlaze na kolenou. Papír Šimotová různě tvaruje muchláním, trháním, prořezáváním, tvrzením, perforováním (opravdu hodně se mi líbil „důlek“), menší práce jsou adjustované v plexisklových rámech, velké formáty jsou volně umístěny na stěně. Výsledkem všeho činění jsou křehká díla, která mají svou obtížně definovatelnou hloubku a před nimiž vnímám pokoru a nedotknutelnost. Vystaven je také textilní „Anděl“, zpracovaný podobnou technikou jako papír, ale v plátně a při pohledu na něj si nelze nevzpomenout na plátno turínské. Režné plátno je pak použité také u Portrétu chlapce. Většina vystavených objektů pochází ze soukromých sbírek nebo přímo se sbírek Musea Kampa.

Výstava pokračuje pod názvem Vyjevování v Rudolfinu pracemi z let 2008 – 2010, k vidění do 19.6.2011. Z pomuchlaného hedvábného papíru se opravdu vyjevují lidské tváře, údy i celé postavy (Schoulení), aby se zároveň umně skrývaly do svého tajemného nitra. Pracuje opět s papírem, tentokrát ale s pastely, kaligrafickým papírem, který nejprve muchlá a posléze na něj  pomocí hůlky nanáší barevné práškové pigmenty, obrazy jsou většinou v jednom barevném tónu. K výstavě byl vydán katalog, ve kterém je kromě reprodukcí k přečtení rozhovor Adrieny Šimotové s kurátorem výstavy Pavelm Brunclíkem, ve kterém autorka přibližuje svůj proces tvorby.

Adriena Šimotová je významnou představitelkou českého současného umění, ověnčená řadou mezinárodních cen. Byla členkou výtvarné skupiny UB 12, kam patřili mimo jiné i Václav Boštík, její manžel Jiří John, Stanislav Kolíbal, Věra a Vladimír Janouškovi, Oldřich Smutný a další. Přesto, že skupina působila od roku 1953, oficiálně došlo k její registraci až v roce 1960, v roce 1970 ji zakázali.  O Adrieně Šimotové se píše obtížně,  na ní i její tvorbě je cosi neuchopitelného. Je pro mě představitelku jedné výtvarné generace, ale hlavně člověkem, jehož životní osud byl nelehký a svou tvorbou dokáže dávat věcem další rozměr.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s