Úvodní stránka » Mlsné zážitky » Bílkova vila

Bílkova vila

Když není čas vyrazit za hranice města, podnikám ráda výlety po Praze. Ze všeho nejraději po stopách pozoruhodných staveb. Jednou z nich je i Bílkova vila, která se otevírala pro veřejnost loni v září a nebyl důvod její návštěvu odkládat, zvláště když počasí bylo vyslověně sluníčkové.

František Bílek (1872 – 1941) patřil mezi renesanční osobnosti českého umění. Působil jako sochař, grafik, architekt, designér, ilustrátor, spisovatel a myslitel. Na Akademii  původně studoval malířství, vzhledem ke své oční vadě (částečná barvoslepost) se ale začal věnovat oborům, ve kterých barva byla méně podstatnou složkou díla. Bílkova tvorba plná symbolů, duchovních odkazů, mystiky a odkazů na českou reformaci v sobě obsahovala vždy cosi tajemného a zároveň přitažlivého. Ve své době si pro svou výjimečnost a zcela nezaměnitelný rukopis hledal místo na výsluní  obtížně. Proto není divu, že i architektonická tvář jeho pražská vily je ojedinělou ukázkou jeho umělecká všestrannosti.

Dům vyprojektoval jako architekt, navrhl její interiér a podle vlastních návrhů nechal zhotovit a dokonce i sám zhotovil některý nábytek. Vila se rozkládá na ostrohu mezi Mickiewiczovou ulicí na Hradčanech a tramvajovou tratí, která vede kolem pražského hradu. Jako dítě mě vždycky zajímalo sousoší, které se na parcele vyjímá jako lodní kýl, netušila jsem, že dům, který se skrývá v pozadí, má tak slavnou minulost. Budova, jejíž půdorys má tvar půlměsíce, má představovat srp, který kosí zralé klasy. Budova je vystavěná z režného zdiva, kamenné sloupy na terasách mají připomínat svázané snopy. Rovná střecha byla v pražské zástavbě roku 1911, kdy byl dům dokončen, zcela ojedinělá, také vnitřní členění, kdy obytná část skrývá 2 podlaží, ale ateliér je koncipován přes celou výšku objektu, je neobvyklý.

Vila skrývá jednak obytné části, které ukazují, jak rodina žila, v ateliéru jsou Bílkovy sochy, v podkroví se skrývají ukázky Bílkovy knižní tvorby – ilustrace k básním Otokara Březiny, ex libris, grafika. Při vstupu do objektu se nesměle chápu kované kliky v podobě ptáka podle Bílkova návrhu, vstupní hala ohromuje kamenným ostěním dveří, které zdobí nejrůznější dřevořezby. Například na dveřích do kuchyně – dnes pokladna – jsou vyryta tajemná čísla, která znázorňují věk jednotlivých členů rodiny v době, kdy se do domu nastěhovali. Panty, kování dveří, nábytek v jídelně, skříně, všechno s řezbami a detaily tvůrce domu. Po schodišti, u jehož paty je kamenný sloup, na jehož vrcholu se vyjímá kamenná lucerna, vystupujeme do pater. V části budovy, která původně sloužila jako ložnice, jsou vystaveny grafiky, podkroví je věnované ukázkám knižní tvorby. V jednom ze sálů se promítá němý pěti dílný dokument o jaru v Praze z roku 1930. Je zvláštní, jak pohledy na jarní město dovedou zklidnit, jak lépe se lze vžít do doby, v níž Bílek pracoval. Nádherně opravená budova, výborně připravená expozice.

V pražském domě žila až do své smrti umělcova dcera Berta, která dům odkázala městu. Národní galerie spravuje také Bílkův dům v Chýnově u Tábora, kde roku 1941 Bílek zemřel. Tip na příští výlet.

Vycházku zakončujeme zcela prozaicky. Cestou přes Mánesův most k Rudolfinu upoutala naši pozornost obrovská loď, která kotvila u Alšova nábřeží. Přes zimu tu vyrostla pobočka restaurace Grosseto. Ne žy by byla na pohled nějak oslnivá, přesto jsme neodolali a krásné, teplé odpoledne jsme zakončili vynikajícími těstovinami, které se cenově nijak neliší od těch na náměstí Míru, a to i přes to, že je restaurant v samém srdci turistické zóny. Krásný konec jednoho volného dne s nezaměnitelným výhledem na Hradčany.

Reklamy

2 thoughts on “Bílkova vila

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s