Úvodní stránka » V divadle » Vše o mužích

Vše o mužích

Minulý týden  jsme opět zavítali na Vyšehradskou letní scénu. Tentokrát jsme měli větší kliku. Nejenže jako minule začalo pršet až po půlnoci, měli jsme větší štěstí i na představení. Vše o mužích  je hra chorvatského dramatika Miro Gavrana a uvádí ji Studio DVA. Téma o mužích zcela vyčerpáno určitě není a vše se tu asi zvědavec nedozví, ale představení, které je takovým malým hereckým koncertíkem Maroše Kramára, Filipa Blažka a Michala Slaného, určitě zaujme.

Gavran nenapsal žádnou klasickou hru s příběhem. Jsou to rozhovory tří mužů v různých „mužských“ situacích, jejichž osudy  začíná divák sledovat v domově důchodců Budoucnost, aby se spolu s nimi přenesl do časů, kdy ještě byli při síle a následně opět skončil v Budoucnosti, kde se všichni tři setkávají. Jednotlivé scénky se zdánlivě odehrávají mezi různými muži, obecně však symbolizují mužské vidění života a světa kolem. Postupně se ocitáme v posilovně, striptýzovém baru pro dámy, soukromí rodiny, domácnosti gayů a dalších prostředích, ve kterých probíhají ony „pánské“ rozhovory, které probouzejí místy salvy smíchu, místy alespoň úsměv na líci, ale celkově jednoznačně zabírají jako receptor dobré nálady. V režii Jany Janěkové si to pánové prostě užívají každým coulem. Dobře jsou vybrané hudební podkresy s použitím známých hitů, naskakuje mi třeba oblíbený Joe Cocker.

Účinkující občas nepokrytě vypadávají z textu hry (nejvíc za to asi může neudržitelný Kramár),  publikum baví vtipy, a všichni si užívají bezprostřední kontakt s reagujícími diváky. Ženské diváctvo (a možná i část pánského) nepochybně ocení pohled na tři pohledné mužské. Přestože lze hru považovat za lehce „košilatou“, nečpí komunálním humorem, neuráží a publikum se prostě baví, protože je to vtipné, svěží, nápadité a protagonisti okouzlující. Spousta komických akcí pramení i z toho, že Kramár mluví slovensky, protože generace pondělních slovenských inscenací „odchází“ a mládež někdy může mít  s detailním porozuměním textu opravdu problém. Tak třeba takové „Vystri sa!“ bez kontextu může asi být vážně problém :-).

Miro Gavran je také autorem hry Vše o ženách, která se tu v průběhu léta rovněž uvádí. Docela by mě opačný pohled zajímal, ale věrna pravidlu jez do polosyta, pij do polopita, nechci se za jedno léto „předávkovat“. Tak jestli se na repertoáru udrží, snad příští rok ve stejnou dobu :-).

Reklamy

2 thoughts on “Vše o mužích

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s