Úvodní stránka » V divadle » Obludárium bratří Formanů

Obludárium bratří Formanů

Do Prahy zavítalo Obludárium bratří Formanů. Je třeba si toho považovat, od premiéry v Rennes v roce 2007 už s tímhle představením odehráli 350 repríz po Evropě. V Čechách byli letos k vidění v Plané u Plzně a teď tedy i v matičce. Hrát se bude jen 6x, z toho 2 reprízy už jsou pryč, další čtyři proběhnou9. a 11. 9. na Ovocném trhu za Myslbekem.

 Barevný stan, novodobé maringotky, dřevěná budka pokladny a celý ohrazený prostor za Tylovým divadlem nostalgicky připomíná komediantské stany na poutích, kdy příjezd obludária, věštkyň či akrobatů byl vítanou atrakcí a zpestřením každodennosti. A tohle představení je koncipováno pěkně starosvětsky.

Principál uvádí hosty, mluví anglicky a česky, občas přimíchá francouzštinu. Před ohradou se kroutí fronta diváků, ale do areálu je pouští po skupinkách přes divousovo obydlí, ideální žena inzerovaná na maringotce se nedostavila … nejspíš neexistuje …  :-). Před vstupem do hlavního stanu se ocitáme v jakési předsíni, kde se podává „předkrm“ k představení, ještě naposled užíváme denního světla a pak už hlavní stan, pološero, … elektřina se vyrábí dynamem. Arénou obchází muž s mobilní svítilnou poháněnou lidskou energií,  září jen díky intenzivnímu otáčení klikou, někteří diváci též získají své energetické zdroje a točí seč jim síly stačí, jen aby do tmavého stanu vniklo alespoň trochu světla. Blíží se začátek, dva diváci přesedají na velocipedy, snad vyrobí více proudu, více dojmu, více světla reflektorů, …

Na tvářích diváků září úsměvy, atmosféra je dokonalá, jako bychom se ocitli ve filmu Imaginárium dr. Parnasse na živo nebo se vrátili do časů kocoura Mikeše, který objížděl svět s cirkusem Kludský …  A pak následuje sled panoptikálních, pěveckých, loutkových, fiktivně jezdeckých a dalších čísel, mořská pana nebo krasojezdkyně, bramborové divadlo s živými herci, při házení nožů kolem spanilé artistky tuhne krev v žilách a všichni zazáří, upoutají pozornost, rozesmějí, rozněžní … Přimícháno trochu klamu, trochu šalby, spetka iluze … Dokonalý večer, který zavede do do světa reálných lidských bytostí, které žijí pospolu a provozují reálné vztahy, vzdálené od světa internetu a virtuální reality. Více obrázků a detailů zde.

Reklamy

9 thoughts on “Obludárium bratří Formanů

  1. To muselo být krásně staromilské pobavení. K úplné dokonalosti snad chyběla jedině ta ideální žena – protože je ideální, nechce se asi nikde moc producírovat. 😀

  2. Pingback: 7 Fingers na Letní Letné | Veni Vidi Scribi

    • Děkuju, ale někdy si spíš připadám roztěkaná a nesoustředěná, jak bych chtěla všechno vidět a stihnout :-). Proto chodím ráda k vám na klid a pohodu :-).

  3. No to by bylo něco pro mě! Musel to být nebetyčný zážitek. A orchestr „Cvičené“ svině“ mě tedy dostal 🙂

    • To byla další skvělá věc. Že totiž hráli živě. A výborně. Pouťové atrakce mě nikdy moc nepřitahovaly, ale od Formanů se to dostalo do takové lehce posmutnělé nálady a přitom se člověk musel skoro pořád nahlas smát.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s