Úvodní stránka » Na výstavě » Bauerova vila v Libodřicích

Bauerova vila v Libodřicích

Kousek před Kolínem lovím automapu a začnu hledat trasu. Odbočku na Libodřice, kde se nalézá centrum českého kubismu, jsme ještě neminuli. Směr Kouřim, Klášterní Skalice, Bošice a jsme tam. Zatímco cestou jsme na Muzeum českého kubismu nepotkali jediný poutač, hned v obci to vše napravují a snadno dorazíme přímo před honosnou kubistickou vilu statkáře Adolfa Bauera. V letech1912 a 1914 ji nechal vybudovat podle projektu Josefa Gočára. Pak se asi zalekl progresivní stavby, takže interiér si nechal zařídit dle dobových konvencí. Veškerý nábytek, lustry, a doplňky vystavované dnes jako exponáty, z původního vybavení domu nepocházejí.  

Osud stavebníka nebyl růžový. V roce 1929 umírá v padesáti na cukrovku, jeho žena se znovu provdá, dům prodá, s Mnichovem ho okupuje wehrmacht, po osmačtyřicátém slouží jako sídlo národního výboru a po sametové revoluci se k němu nikdo nehlásí. Ujala se ho Nadace českého kubismu, která ho postupně nechala zrekonstruovat, obnovila interiér a vybavila pozoruhodnými kusy nábytku, keramiky a dalšího vybavení od kubismem „nasáklých“ autorů (Pavel Janák, Vlastislav Hofman, Antonín Procházka …)

Přijíždíme na jakousi náves, která byla v minulosti nepochybně srdcem tehdejšího JZD. Se sešlými hospodářskými budovami, ruinou barokní stavby, dříve zámečkem, který patrně sloužil majiteli statku jako obydlí před vybudováním vily, ostře kontrastuje nádherně a citlivě opravená kubistická vila. Pozornost byla věnována původním mřížím, světlo světa spatřil plot navržený Gočárem, který byl vlastně realizován až nyní, původně byl pozemek obehnán kamennou zdí. Nechybí replika altánku, jehož originál byl převezen do zahrad jiných dvou Gočárových domů na Hradčanech,  umístěný v zahradě zmenšené necitlivou výstavbou dvou bytovek, které tvoří nevzhledné pozadí stylového domu.

 

Zoufalství žhavé zářijové neděle (opět padaly teplotní rekordy) je umocněno zjištěním, že prohlídky jsou pouze na objednávku. Naše cesta byla zbytečná! Nevzdávám to, volám na uvedené telefonní číslo a úžasná paní Marková, správkyně muzea, se nás ujímá a věnuje nám čas mezi dvěma plánovanými výpravami. Je opravdu velice milá, fundovaně nás provází jednotlivými místnostmi a nešetří humorem. Dokonalá iluze paní „domácí“, které svou domácnost ukazuje hostům. Děkujeme!

 

Reklamy

2 thoughts on “Bauerova vila v Libodřicích

  1. Možná se svého pokrokářství až lekl. 🙂 S okolím dnes dům hodně kontrastuje. Snad se v obci objeví další osvícenci a provedou něco se stavbami v sousedství.

  2. Je to krásný dům, ještěže se podařilo ho takto opečovat. Byl to opravdu osvícený statkář, když si nechal udělat takovou netradiční vilu. Kubismus patří k mým oblíbeným.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s