Úvodní stránka » Na výstavě » Chateau Kotěra v Ratboři

Chateau Kotěra v Ratboři

Bauerovou vilou nedělní výlet nekončí. Ochotná paní Marková z Nadace českého kubismu doporučuje další klenot architektury v blízkém okolí. Vilu nebo spíš zámeček bratří Ervína a Otty Mandelíků v Ratboři nedaleko Kolína. Tentokrát jde o projekt Jana Kotěry, mimochodem profesora Josefa Gočára, realizovaný v letech 1910 – 1913. Rodině Mandelíků z Ratboře patřil místní cukrovar, cihelna, vlastnili řadu polností, v Kolíně participovali na výrobě elektřiny a nepochybně i na řadě dalších aktivit.

Vilu si bratři nechali vybudovat jako takový rodinný „dvojdomek“. Společná byla vstupní hala, každé ze dvou osově souměrných křídel obývala jedna rodina. Možná byl celý projekt zadaný Kotěrovi na základě spolupráce na sousedním „starém zámku“.  Tento barokní zámeček na sousední parcele byl původním sídlem rodiny Mandelíků. Otec Bernard jej zakoupil od rodiny Thurn-Taxisů v roce 1890. Rozrůstající se podnikatelské rodině budova asi přestala záhy vyhovovat, takže přistoupili k její rekonstrukci. Jako architekta přestavby si zvolili Jana Kotěru. Mimo dostavby a obnovy asi tehdy  mezi stavebníkem a architektem vzniklo pouto, které vyvrcholilo novou stavbou. Nový zámek je vybudovaný v novo klasicistním duchu s řadou moderních dobových prvků, autorem sochařské výzdoby – génia hmoty a ducha po bocích centrální kopule, je Jan Štursa. Plno hezkých zákoutí nabízí i park, ve kterém na původní skleník navazuje i moderní dostavba hotelu. Altánek byl záhadně přidružen k vedlejší parcele starého zámku. Pokoje jsou vybavené stylovým nábytkem byť samozřejmě ne tím původním, dodělané jsou v nich nové koupelny v novodobém designu.

Bratři Mandelíkovi dům obývali až do začátku . světové války. Následně opustili republiku, dům zabrali nacisté, pak se vrátili a opět odešli, protože dům zabrali komunisté. Ve vile byla zřízena škola a naštěstí nedošlo k žádným zásadním zásahům do konstrukce. Když potomci rodiny vilu počátkem devadesátých let zrestituovali, hledali dlouho kupce, ale nakonec ho našli. V něm i investora, který nechal dům citlivě opravit a zřídil v něm hotel Chateau Kotěra. Navíc nechal na původní terase vybudovat kruhovou stavbu restaurace, která celek nijak neruší.

Při příchodu se poněkud ostýcháme požádat o prohlídku. Slečna recepční se však ničemu nediví, kupodivu nás nevykáže ven, ale osobně se nás ujímá, aby nám ukázala hlavní prostory domu. Procházíme koridory, haly, terasu, nahlédneme i do pokojů, následně nás směruje do restaurace. Zatímco pocestní, kteří tu nebydlí a neobčerstvují se platí vstupné, pocestní, kteří zanechají nějaký ten peníz v restaurantu, případně tu bydlí, mají prohlídku zdarma. My jsme rádi popili Vineu, která se už hned tak někde neservíruje, okusili zákusek a nadmíru spokojeni přemýšlíme, kdy bychom tu mohli výhledově  i něco pojíst. Podle testovacího dezertařit tu budou určitě výborně.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s