Úvodní stránka » Výlety po Čechách a Moravě » Jurkovičova vila v Brně

Jurkovičova vila v Brně

Z návštěvy na Kraví hoře míříme do čtvrti Žabovřesky, kde máme zamluvenou prohlídku Jurkovičovy vily. Tentokrát trochu kompromisně (ne všichni musí lidovou tvořivost a její inspirace), ale já byla hodně motivovaná a pro tentokrát jsem zvítězila.

Podobně jako Trmalova vila v pražských Strašnicích i tenhle dům vznikl v roce 1906 v polích, kde nebylo široko daleko nic, tím spíš do terénu zapadla stavba inspirovaná lidovými stavbami. Vila se dostala do majetku města v roce 2006 za cenu cca 20 000 000,- Kč, rekonstrukce vyšla na nějakých 30 000 000,- a se zařízením vstupních prostor se cena vyšplhala  řádově na 50 000 000,- Kč (doufám, že jsem informace průvodkyně příliš nezkreslila). Díky, Norské fondy! Jejich zásluhou totiž mohla záchrana památky proběhnout. Dům byl po celou dobu své historie v soukromých rukách (sám Jurkovič dům užíval téměř 16 let), ale poslední majitelé asi neměli sílu a hlavně finance na udržování domu, který se mezitím stal památkou.

Až na pár výjimek byl dům zrestaurován k původnímu vzhledu. Na fasádě do ulice Jana Nečase nebyla obnovena mozaika zhotovená kdysi podle návrhu Adolfa Kašpara s pohádkovým výjevem Bača a drak, místo ní oslovili restaurátoři Josefa Bolfa, aby vytvořil své pojetí stejného příběhu. V denním světle je mozaika (na mě působí spíš jako vitráž) tak temná, že lze rozlišit pouze černé a červené šmouhy a představit si nějaké konkrétní figury je prakticky nemožné. Co je tu opravdu ztvárněno bylo vidět až na výstavním panelu uvnitř budovy, stejná pohádka je „ilustrována“ v Bolfových barvách černé a růžové. Za tmy je prý výjev podsvícen a teprve tehdy je vlastně pořádně vidět. Za slunečního říjnového odpoledne je tedy třeba užít si jiné prvky, které jsou zcela zřetelné. Třeba kamennou podezdívku, modré a červené dřevěné prvky v zahradě a na fasádě …

Vnitřní uspořádání plně respektuje původní stavbu, zařízeny jsou pouze dvě místnosti. Vstupní hala s alkovnou a schodištěm a jakási „vzorkovna“, kterou Jurkovič používal jako výstavní pavilon své nábytkové tvorby kam zval své zákazníky. Vstupní hala koncipovaná přes dvě podlaží uchovává zajímavé detaily, například původní lustr, který byl nalezen na půdě a uveden do provozu. Jurkovič prý byl v tehdejší „pustině“ energeticky zcela nezávislý a světlo mohlo fungovat na plyn i elektřinu, dům byl vybaven vlastním generátorem. Zajímavým technickým detailem je třeba i řetěz na otevírání vysoko umístěného okna.

V hale si můžeme vyzkoušet i repliky původního nábytku – modřín mořený na modro (masivní židle bez čalounění kupodivu nijak pohodlné), původní bledě modrá výmalba haly obnovena nebyla stejně jako zmizela nástěnná malba Jarních prací od Jožy Úprky, náhled na niž se opět nabízí na výstavním panelu v horním patře.

Další místnosti v přízemí sloužily netypicky jako soukromé pokoje – kuchyň, ložnice dětí (architekt měl tři syny a jeho vnučky prý dosud žijí na Slovensku) a rodičů. Tady už ovšem končí „zámecká“ prohlídka a začíná výstava o Jurkovičových realizacích. V horních patrech pak v původně hostinských pokojích a pracovně architekta pokračuje výstavy, tentokrát fotografie, které srovnávají stav v roce 1096, který si Jurkovič velmi pečlivě zdokumentoval, a stav dnešní (k vidění záběry z rekonstrukce).

Pěkně obnovený dům, zajímavá ukázka životního stylu počátku minulého století. Podle původních plánů vznikla i zahrada a plot s dekorativní vstupní bránou. Zmínit musím i pěknou grafiku propagačních letáčků, barevné obrázky se přímo nabízejí jako vzory pro křížkovou výšivku :-).

Reklamy

4 thoughts on “Jurkovičova vila v Brně

  1. Mám podobnou úchylku, jako ty, Zarox, proto jsem hodně ráda navštěvovala skanzeny a šmejdila v domečkách a hospodářských budovách.
    Koukám, nový kabátek…

  2. Díky za doplnění informací (čísla vždycky zmotám). „Osobě blízké“ se to taky nelíbí, ale šla … 😀 S odkazem na mé „voyerství“ si prostě nedovedu odpustit jít se podívat do něčí „chaloupky“ když je ta možnost…. a představovat si, jak to tehdá v té domácnosti fungovalo. Každý máme nějakou úchylku 🙂

  3. Pěkná reportáž. 🙂 Nepatřím k fandům Jurokovičových „častušek“ a ten barák se mně osobně nelíbí (- chodím tudy docela často), ale chápu, že to každý vidí jinak. Původní majitelé nemohli provoz takového domu z celkem normálních platů ufinancovat a ani to pro ně nebylo nijak komfortní bydlení. O koupi však neměl fakticky kvůli přísné památkové ochraně, nikdo zájem, takže bylo pro obě strany -fanoušky Jurkoviče v původní podobě (bez přebudování podle současných nároků na bydlení) -zastoupené Městem i majitele potřeba najít ty potřebné „zdroje“ na nákup. (Odhadovaná cena byla 22M. Dohodnutá prodejní pak 15M.) Osobně si ale myslím, že ty náklady na rekonstrukci jsou hodně přehnané – jak už to tak u státních nejen v Brně zakázek byvá nehezkým zvykem. 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s