Úvodní stránka » Na výstavě » Učitel a žák (Jiří Sopko a Pavel Šmíd) v Galerii Roudnice nad Labem

Učitel a žák (Jiří Sopko a Pavel Šmíd) v Galerii Roudnice nad Labem

Podzimní víkend, kdy se ručičky hodin posunují o hodinu zpět, mám docela ráda. Ta hodina navíc je hodně příjemná, zejména když se zaspí. Když jsme rozsvítili svíčky na hrobech našich  blízkých, neměli jsme ani moc velký skluz pro výlet do Roudnice nad Labem. Výstava Jiřího Sopka tu právě dnes končila. Pravda, představovala jsem si jí krapet větší, ale zapomněla jsem, že Roudničtí mají jen jeden velký výstavní sál (bývalá jízdárna lobkowickového zámku), takže v první části je vždycky stálá expozice (mají moc pěknou sbírku moderního umění) a ve druhé, té menší části, vždycky probíhá výstava nějakého současníka.

Tentokrát to byli současníci dva, tedy  Jiří Sopko a jeho žák Pavel Šmíd. Přestože měl pan profesor letos prý zase začít malovat, novinek bylo vystaveno po skrovnu … ( Ne že si dovolila kritizovat, ale těšila jsem se asi příliš :-)). Vystaveny byly obrazy, které už byly k vidění na velké retrospektivě v Rudolfinu nebo jinde, takže z posledního roku byly zastoupeny prakticky čtyři věci.

Dva diptychy  (Spánek a Domkáři) v malém formátu, Šneci a Odpočinek byly mnohem působivější snad právě díky svým větším rozměrům a zejména Odpočinek mě zaujal příjemně květovanou loukou a pozitivní náladou. Jenže jsem se neodvážila fotografovat, takže nevím, jak dlouho ty obrazy udržím v paměti… Jiří Sopko rozhodně nijak radikálně nezměnil svůj styl a tak jsme se mohli potěšit pohledem na jeho mnou oblíbené  „plešouny“.  Mám je prostě ráda.

Má logiku, že musel-li se navíc o prostor dělil se svým žákem (až fotograficky realistická plátna Pavla Šmída jako např. Barely v různých barevných odstínech, které trošku připomněly serigrafie Andy Warhola, dále třeba detail květovaného závěsu, změť kecek v různých barevných kombinacích, Obchodník, …), prostor každého z umělců byl vlastně celkem omezený. I tak výstava potěšila a jsem ráda, že jsem ji na poslední chvíli stihla.

Úžasné je, jak roudnická galerie ještě zvládla nainstalovat do „předsíně“ menší výstavu obrazů Kamila Lhotáka, zejména dvě nové akvizice od Lhotákovy švagrové. Za přečtení bude určitě stát i kniha vzpomínek malířova syna Kamila Lhotáka ml., která tu byla ke koupi.

Mlhavé počasí nijak zvlášť nevyzývalo k oblíbené roudnické procházce, takže jsme po řízečku v „lékárenské“ restauraci raději vyrazili ku Praze (vybaveni jedním sylvánským zeleným z roudnických sklepů), abych se mohla věnovat užitečnějším činnostem jako třeba žehlení. A novinka: na zámku už není vojenská hudební škola a momentálně v něm probíhají rekonstrukční práce.

Reklamy

2 thoughts on “Učitel a žák (Jiří Sopko a Pavel Šmíd) v Galerii Roudnice nad Labem

  1. Vím, že Jiří Sopko je velmi uznávaný malíř, ale mně se od něj líbí jen něco. Asi bych si ho doma na zeď nepověsila. Začínám zde vystupovat jako jakýsi Šmoula, který se vyznačoval projevem – nemám rád… (snad všechno 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s