Úvodní stránka » V divadle » Město má duše

Město má duše

K lednovým událostem prvořadým (osobní zainteresovanost nepopírám) patří divadelní zážitek, který mě vrací do mých -náctin, kdy jsem byla členkou dramatického souboru vedeného Václavem Martincem. Soubor tehdy vznikl a patřil pod OKD Praha 6. Tento úsek mého života se do mě vepsal natolik, že když se u nás doma někdo pídí odkud různé informace mám a některé věci znám … většinou se ukáže, že z „dramaťáku“.

Proto jsem uvítala pozvání na divadelní představení Město má duše amatérského spolku Divadlo v procesu (zkratkou DSvPr). Pod režijním vedením Martincových žáků Petra Pochopa a Anežky Navrátilové, kteří se ujali i vedení spolku, se na prknech Malého vinohradského divadla v Záhřebské ulici v Praze hraje autorské improvizační představení Město má duše s podtitulem: Hra pro devět herců, jedno město a mnoho stěn ….

Děj se odehrává na scéně tvořené pouze bílým textilním pozadím, ostatní rekvizity zdařile znázorňují herci vlastními improvizačními technikami (vtipné znázornění chrámu svatého Víta, které dochází i méně vnímavým jedincům jako jsem já). Jednotliví herci se stylizují do jakýchsi prototypů postav, které mají své osudy a příběhy a které mezi sebou marně hledají kontakt. Jejich touha po navázání vztahů je někdy marná, často nenaplněná, ale jak ukazuje konec představení, může mít i svůj happy end. Přes bloudění osamělých duší anonymním městem naplněného smutkem se rýsuje určitá vágní naděje, že nemusíme všichni končit v odcizeném světě jako bludní osamělci.

Formální projev neherců je bezprostřední, nedokážu jednotlivé role přiřadit jménům, vyčnívá zejména postava policisty, dívky toužící po seznámení, důchodce a barmanky. Utkví ale i výkon cizinky nebo revizora, opuštěného „ajťáka“, přes nepochybnou životní osamělost je méně výrazná postava nádražního zřízence a manažera.

Účinkující herci podle graficky velmi zdařilého plakátu: Vojtěch Vasil Vančura, Lucie Luu Hrdá, Ivo Jelen Tuček, Markéta Maki Losová, Josef Buchťák Vokněr, Milan Kapišto Wilinger, Robin Gottfried, Mariánka Zahradníková a Jakub Chomi Jiří Jukl.

Druhé představení uváděné 19. ledna 2012 přilákalo ještě větší počet diváků než prosincová premiéra, není se tedy co divit, že 23. února 2012 bude možné shlédnout ještě jednu reprízu, již třetí, což je u amatérského souboru určitě úspěch a představení se může stát žhavým adeptem na umístění při  nejrůznějších přehlídkách amatérských forem.

Úryvek ze hry zde, název hry a souboru jsou sice trochu jinak, ale je to opravdu DSvPr.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice V divadle se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 thoughts on “Město má duše

  1. Dobrý den, zveme vás na improvizační inscenaci Improtěsto, která z Město má duše vychází. Jako vždy v D21, a to 28/1/2016 v 19:30.

    🙂

  2. Pingback: Kill Ill | Veni Vidi Scribi

  3. Snadná odpověď :-)! 7 herců v jednom koutě jeviště vzpíná ruce do gotického oblouku a kolem prochází německá turistka se svým průvodcem, která si fotí pražské památky na Hradčanech (což byla jen docela malá nápověda 😉 )

  4. Ehm, nemám dost fanatazie představit si tu improvizační techniku znázornění chrámu sv. Víta, ani jakékoliv jiné chalupy. Prosím, prosím, jak se to dělá?! 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s