Úvodní stránka » Do kina » Soumrak bohů – symbol soumraku lidstva?

Soumrak bohů – symbol soumraku lidstva?

Poslední část wagnerovské tetralogie zazněla v přímém přenosu v sobotu ve smluvních kinech po republice. Brzký začátek už ve tři čtvrtě na šest, úměrně k délce produkce pozvednuté vstupné, které se vyšplhalo na 500 korun českých (nebo alespoň ve smíchovském Cinestaru) a hlavně zážitek s poněkud temnou katarzí. Zánik Valhaly, nešťastný konec hlavních hrdinů  může symbolizovat zánik norem a pravidel, jejichž  porušení má nedozírné následky. Podobně jako prvotní hřích Adama a Evy zavedl lidstvo na cestu strastí, tak prvotní loupež rýnského zlata přivedla všechny postavy, které se dostaly do kontaktu s prstenem Niebelungů,  k záhubě bez ohledu na to, zda byly přímými viníky či dědici „tradice“. Věčná touha po pomstě asi bude vždycky patřit k základním charakterovým rysům lidstva.

Poslední nastudování Wagnerova cyklu v režii Roberta Lepage tedy skončilo (ve foyeru Metropolitní opery v NY lze v souvislosti s novým nastudováním shlédnout výstavu z historie jednotlivých inscenací). To Lepageovo se určitě zapíše do historie nejen originální vysoce moderně koncipovanou scénou, ale i – jak jinak – skvělými výkony. Výtvarná stránka projektu trochu bojovala mezi minimalistickou scénou a poměrně realisticky vyvedenými kostýmy a rekvizitami. Určitý nesoulad vyvrcholil oděním vládce Gibichungů, zvláštní kombinací moderního a historického, poněkud dráždivě působilo oblečení sboru (detaily příliš připomínaly celkem moderní vojenské uniformy). Stejně jako realistický drak v minulém díle působil trochu nepatřičně i kůň v závěru cyklu (model obrněného oře nesený v části trupu dvěma komparzisty zavdával v počátku k domněnce, že se jedná snad o koně živého, jen zazpívat :-)).

To však nic nemění na působivosti tragického příběhu Brunhildy a Siegfrieda, silné a hrdé ženy a poněkud charakterově nezralého, svou bezelstností zákulisním rejdům se nabízejícího, hrdiny. Po úvodu, ve kterém se sudičkám (nornám) přetrhne nit osudu, takže ztrácejí schopnost věštit budoucnost, se ocitáme v „domácnosti“ Siegfrieda a Brunhildy. Siegfried se právě vydává do světa za dobrodružstvím v čemž má Brunhildinu plnou podporu. Ta mu věnuje dokonce svůj štít i koně Grana.

Siegfried doputuje do paláce Gibichungů, kde na něj líčí své pasti Alberichův (známý to původce všeho zla) syn Hagen (vynikající Hans-Peter König), jinak „polobratr“ vládnoucího lehce padoušského slabocha Gunthera (výborně ztvárněný Ianem Patersonem) a jeho sestry Gutruny, prototypu germánské hrdinky (typově i pěvecky výborné Wendy Bryn Harmerové). Má s ním své vlastní záměry, chce totiž získat prokletý prsten, kterým se dá vládnout světu,  věci nicméně zaonačí tak, že oba sourozence přesvědčí, že se musí upsat stavu manželskému. Jak jinak, Gunthera chce oženit s Brunhildou a Gutrunu provdat za Siegfrida. Gutruna se do statného pohledného hrdiny zakouká snadno, aby si ho pojistila, dá mu na radu Hagena vypít očarovaný nápoj. Díky němu Siegfried zcela zapomene na milovanou Brunhildu a naivně sebou nechá manipulovat tak, že ji dokonce Guntherovi přivede jako nevěstu. Brunhilda všem vyjeví Siegfriedovu zradu a ke špatnému konci už zbývá jen kousek. Siegfied nalezne svůj konec pod Hagenovým kopím a Brunhilda se vrhá do plamenů pohřební hranice svého miláčka i s oddaným koníkem.

Obdiv náleží celému týmu, orchestru,  zpěvákům i zázemí. Deborah Voigt jako Brunhilda a Jay Hunter Morris jako Siegfried budou v mých vzpomínkách patřit k nezapomenutelným.  Wagnerova hudba k nesmrtelným.

Podrobně a zajímavě o pozadí příběhu píše Jaroslav Sovinský (byl i autorem velice detailního obsahu v programu) zde.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Do kina, V divadle se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s