Úvodní stránka » Ke čtení » Boletus arcanus Miloše Urbana

Boletus arcanus Miloše Urbana

Posledního Miloše Urbana jsem koupila někomu v rodině (ve skutečnosti pro sebe). Nikdo o četbu neprojevil valný zájem, přestože byla volně dispozici už pěknou řádku měsíců, tak samozřejmě skončila na mém nočním stolku. Vyplodit každý rok nebo dva román začíná být oříšek i pro Urbana. Je rozhodně zdatný vypravěč, příběh dokáže dobře vystavět, ale problém mívá s pointou. Konce bývají lehce rozplizlé, občas katastrofické ba apokalyptické, ale po všech těch dějových zvratech se vždycky cítím v  závěru trochu podvedená. Na druhou stranu dokáže psát svižně a napínavě, takže nakonec, když se do čtení pustím, do poslední stránky nepustím.

Po vydání románu Boletus Arcanus se v internetových vyhledávačích určitě zvýšilo vyhledávání klíčových slov jako Paquin, Boletus, i Arcanus. I když jde o jasnou fikci, přeci jsem si zagooglovala taky. Vypadávaly na  mě jen odkazy na Urbana. V domácím Atlasu hub se existenčně potvrdila jen housenice, která s tajemným hřibem žije podle románu v symbióze a dále řada nejrůznějších „boletů“, leč ani jeden tajemný (i když pro mě je tajemný každý, kterého v lese objevím). Stejně se tajemná houba objeví jen někomu, tak měl autor atlasu smůlu.

Tematicky autora evidentně opět zaujaly psychotropní látky, už v předchozím románu Lord Mord měly okrajovou roli. Nejinak je tomu v tajemném hřibu, jehož účinky jsou ovšem ještě fantasknější, protože jeho požití může rozhodit celou demografickou a státní politiku. Pohrávání si se jmény postav z Věci Makropulos  (hlavní hrdina se jmenuje Gregor Marty a jeho velká láska Emílie Prusová) napovídá dostatečně oč tu běží, takže nebudu prozrazovat. V příběhu ovšem účinkují  i postavy ze současné politiky. Máme tu pana prezidenta, bývalého premiéra Bitra, opoceného tlouštíka, který ve své „ztučnělé fantazii premiérem nikdy nepřestal být“.  A co teprve ministr vnitra Koleslaw ze seskupení KK se dvěma blondýnami.

Knížka je vypravena 3D ilustracemi Pavla Růta, jejichž prohlížení mají usnadnit i přiložené 3D brýle. Nápad pěkný, ale raději se na obrázky dívám s pocitem, že jsem zapomněla ty své na blízko. Co ve mně četba probudila zcela jednoznačně je touha vyrazit do lesa  na houby a že nejdřív pojedu pod svůj oblíbený hrad Houska, je naprosto samozřejmé.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s