Úvodní stránka » V divadle » Černá díra všude kolem nás

Černá díra všude kolem nás

Díky jedné náhodné cestě Dejvicemi sobotním ránem se poštěstilo, že jsme získali vstupenky hned na dvě představení místního divadla.  Na Černou díru se mi v den D vůbec nechtělo, ale podle pravidla, že čím méně se někam těším, tím lepší zážitek se poštěstí, to byl nakonec senzační večer (a to se nerozepisuji o zastavení policistou, který se zachoval naprosto nepředvídatelně, a místo odečtu bodů nebo pokuty se spokojil s pouhým napomenutím!)

Moje zoufalá hlava si ne a ne vzpomenout o čem tahle hra je, protože podle fotografií jsem byla přesvědčená, že už jsem ji viděla, ale poznámka nikde žádná, a tak jsem sama sebe přesvědčila, že to byla asi nějaká ukázka v TV. Ale je to hlavně o tom, že si jednou něco nenapíšu a už v tom lítám. Takže vizuální vzhled někde v mozkových závitech uplěl, ale obsah, příběh, děj …. zcela vyšuměly.

Záhy jsem pochopila proč. Nejde totiž o příběh, zapamatovat si lez tudíž jen jednotlivé improvizace a kreace. Jedná se spíš o sled opakujících se a gradujících situací, trochu á la můj oblíbený film Na Hromnice o den více, rozuzlení je ale zcela odlišné. Nedojde tady k žádné pozitivní změně charakteru, jako když se z Billa Murraye stane úžasný muž, který si zaslouží krásnou Andie MacDowell. Naopak, vše ústí v totální chaos a zoufalství z nemožnosti uniknout každodenním stereotypům.

Byť je v programu uveden jako autor Doyle Doubt, jeho osobu by zvídavý zájemce těžko dohledal. Nejedná se totiž o žádného konkrétního dramatika, ale tým osob, konkrétně celý herecký tým spolu s režisérem, kterým není nikdo jiný než Jiří Havelka, známý svými zcela neotřelými a mystifikátorskými kousky.  Dramaturg a režisér zadají téma a improvizuje se …

Kulisu těmhle hrátkám tvoří benzínová pumpa amerického západu.  Barmance Peggy v podání Kláry Melíškové (původní obsazení se Simonou Babčákovou) začíná obyčejný den. Uklidí rozbitý šálek a přichází první host. Vypadá jako obchodní cestující (Pavel Šimčík), ale je jím doopravdy? Objednává kávičky, po ohlédnutí do lokálu upřesní, že dvě, s mlékem (jsou totiž za stejnou cenu jako bez mléka), Paul Wesly (Václav Neužil) nakupuje za 30 dolarů benzín a jeho přítelkyně Brenda (Jana Holcová místo Marthy Issové) spěchá na WC, Ivan Trojan (ve skvělé formě) připravuje prostor pro svého svěřence v podání Jaroslava Plesla, který na toaletě tajně šňupe svou nezbytnou dávku „životabudiče“. A nesmím zapomenout na postavu policisty v podání Davida Novotného, který miluje barmanku Peggy.

Tohle jsou hlavní postavy a základní schéma, herci jednotlivé situace rozehrávají do krajnosti. Téma se rozvíjí, obohacuje, upravuje, nabaluje,  proměňuje, aby za přispění Petra Kouteckého, který si v poklidu čepuje svou dávku pohonných hmot se zapálenou cigaretou v ústech …, vyvrcholilo. Jednoduché situace poskytují hercům zcela nepředvídatelný prostor k tomu, aby v onom černém divadelním časoprostoru rozehrály bouři nejrůznějších komických situací, které se vrší jedna přes druhou, aby vyvrcholily poznáním, že přes absolutní kolaps vlastně vše neúprosně a stereotypně pokračuje dál.

Spolu s příjemným pocitem z představení se ve mně jako v divákovi, probouzí lehká závist. Radost z  hraní totiž z herců přímo tryská a já k nim chci k patřit.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s