Úvodní stránka » V divadle » Dealer´s Choice

Dealer´s Choice

Jak jsem už jsem zmínila, zadařilo se v dubnu získat dvakrát  po sobě přístup do mého oblíbeného Dejvického divadla. Nevím, jestli uvedení hry Dealer´s Choice (tj. kdo rozdává, rozhodne) souvisí s nárůstem oblíbenosti pokeru nebo jestli hra jeho oblíbenost ještě více podnítila, každopádně mírné zaškolení do pravidel hry před představením nezaškodí. Já jsem to samozřejmě nestihla, naštěstí program s podobnými diváky počítá a poskytuje celkem podrobného průvodce hráčskými termíny, do kterých jsem se ovšem zasvětila až při četbě programu po návratu z divadla.

Nevadí, protože i bez znalosti herních pravidel lze mít z komedie  Patricka Marbera nefalšovaný zážitek zprostředkovaný sondou do života pokeru propadlých hráčů. Divadelní hru pro 6 mužských postav, které pracují v jedné restauraci, režíroval Jiří Pokorný a zvláštní ocenění mu náleží především za to, že na představení je režijní vedení výrazně patrné, herci hrají týmově, žádná z postav se nesnaží vyčnívat na úkor jiných a všichni respektují, že představení je dílem společným. Hra je prostě dokonale kompaktní. 

„Káry máry“ (jak při hře často opakuje Mugsy Václava Neužila, za kterého letos získal cenu Thálie), představení začíná a na jeviště přichází Hynek Čermák jako kuchař Sweeney. Jeho etuda krájení zeleniny je naprosto neodolatelná a vzbuzuje jen tichou hrůzu při představě, že podobně pracuje kuchař v restaurantu, kam docházím na oběd. Téhle partě složené z kuchaře, dvou číšníků (zmiňovaný Václav Neužil a Martin Myšička s image, která připomíná výtvarníka Františka Skálu nebo rocken´rollového fanouška) šéfuje jistý Stephen, jinak majitel restaurace (klasicky výborný a  lidsky uvažující David Novotný), který má starosti se svým synem Carlem (oblíbený Jaroslav Plesl jakožto nezdárný synek a nenapravitelný floutek). K základní sestavě se připojuje záhadný host Ash (další z dokonalých  kreací Ivana Trojana). Profesionální hráč, kterému Carl nedokáže splatit dluh a tak mu nabídne obchod.

Hra možná neřeší žádné zásadní téma, je to sonda do životů osamělých mužů, jejichž jednotvárný život prosvěcuje nedělní hra pokeru. Na tenhle okamžik se všichni těší, vzájemně si půjčují peníze a zároveň si je dluží, jakýsi nadhled si udržuje majitel restaurace se svou oblíbenou hláškou : „Nehraj s kartama, hraj s tím druhým“, což je asi zvlášť v pokeru rada přímo zásadní. Hraje se o peníze, o sny a naděje i o radost z vítězství, ale i o zapomnění nenaplněných očekávání. Hraje se ale zejména úžasná komedie k potěše diváků.

Reklamy

4 thoughts on “Dealer´s Choice

      • A to jo, ale když mně se tam blbě sedí -nevím kam poskládat nohy. Takže, holt, pohodlný gaučing u tv má oproti dívadlu v poslední době přednost. Jenže tam zas neuvidím to, o čem Vy tady tak zajímavě píšete. Chjo, nic není dokonalé! 😉

        • A to jsou v Dejvickém hrozně úzké řady, aby se tam vešlo co nejvíc lidí, takže ten přístup naprosto chápu. Protože riziko, že nevím kam s kolenama a ještě blbá hra, to je jen pro velmi otrlé. 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s