Úvodní stránka » Na výstavě » Karel Nepraš – retrospektiva v Doxu

Karel Nepraš – retrospektiva v Doxu

Karel Nepraš (1932 – 2002) je další z výtvarníků generace, která se musela popasovat s roky, které velkým výtvarným excesům nepřály. Jeho retrospektiva v Doxu je víc než zasloužená a navíc nabízí pro Neprašovu tvorbu úžasné prostory. Když na výstavu vzpomínám, ráda bych, aby alespoň špetka jeho vtipu ulpěla na mých řádcích, přeji si však nemožné, tak alespoň stroze. Psát o něm je těžké. Když se dívám na jeho sochy a obrázky, prolínají se ve mně často smíšené pocity. Na jednu stranu se musím usmívat naprosto svéráznému autorovu humoru, na druhé straně pociťuji třeba při pohledu na  některé kresby (prsty lezoucí z očních důlků a jiné propleteniny) jistou ošklivost, při které zároveň nemohu odtrhnout oči a bedlivě zkoumám linie čar, abych odhalila cesty tužky. Ve výsledku se ale dívám ráda a ráda odkrývám nejrůznější roviny jeho práce.

Na škole zakládá Nepraš spolu se spolužáky skupinu Šmidrové (prý aby přežil školní nudu), ke které patří třeba Jan Koblasa, Bedřich Dlouhý, Karel Vožniak a další. A možná právě díky překonávání šedi školních lavic profiluje se Karel Nepraš zvolna jako kreslíř humorista. Svědčí o tom nejen obrázky z Dikobrazu, ale třeba i kresbičky z Mladé fronty, které tu publikoval řadu let. Teprve následně a spíš náhodně se dostává k sochařině. Jeho přátelé Rudolf Komorous a Jan Koblasa mají vizi natočit loutkový balet Maska červené smrti podle E. A. Poe a právě Nepraš k němu vytváří loutky. K realizaci filmu nikdy nedošlo, ale hlavičky, které v průběhu příprav vyrobil, posadil na sokl a byla tu socha. Pomocí drátu, textilu a epoxidu vytvořil figury, pro které si vybírá jako dominantní červenou barvu.

Kreslíř, sochař, humorista a recesista Nepraš, ale zdatně pracuje zejména s litinou, nejrůznějším instalatérským materiálem i keramikou. I on koncem šedesátých let krátce zauvažoval o  emigraci, ale po půl roce se vrátil, aby si ozkoušel právě litinu, ze které tvoří hlavy s klikami a řetězy, které snad svědčí o tehdejším manipulovaném světě. Spolu s undergroundem své doby zakládá Křižovnickou školu humoru bez vtipu (V. Brabenec, E. Brikcius, Jirousovi, Paul Wilson …), pořádají happeningy (výstava nabízí filmové ukázky jejich záznamů), ale do nového tvůrčího života ho znovu přivádí až Jiří Sopko, který ho pozve k účasti na veletrhu v Basileji v roce 1987. Tehdy vzniká druhá vlna červených figur. Do druhé poloviny 80. let  patří slavná Sněhurka a sedm trpaslíků (sprcha se záclonou obklopená hydrantovými vpustěmi vylepšenými nejrůznějšími armaturami a trychtýři) nebo Lázeň pro M.V. nebo S.S., která mně osobně evokuje nechvalná umývací koryta pod širým nebem na pionýrském táboře. V polovině 90. let objevuje elektroporcelán a sanitární keramiku, která mu slouží jako další zdroj „sanitární“ inspirace a opět nabízí humorné objekty. Záchod z cyklu Něžné hajzly, kdy místo sedátka nabízí obvod mísy štětky na holení, nabízí paralelu se Švankmajerem.

Příznivce nápaditých a netradičních soch by měla výstava v Doxu, která potrvá do konce září 2012, potěšit, těm ostatním alespoň poskytnout možnost seznámit se s dalším představitelem generace umělců, kteří nás bohužel zvolna opouštějí. K výstavě je vydaný obsáhlý katalog, který do knihovny příznivce českého moderního umění patří a komu se nechce chodit na výstavu, ať se zajde v Praze podívat alespoň na sochu Karla Haška na žižkovském Prokopově náměstí nebo na vrata zásobovacího vjezdu obchodní galerie Myslbek z Ovocného trhu, která zdobí množství bronzových hlaviček z dílny umělce.

PS: závěrem jeden bonmot z pera KN: Umění je pro ty, co to neuměj. Co to uměj, to umění není.

Reklamy

2 thoughts on “Karel Nepraš – retrospektiva v Doxu

  1. A proto se hlásím do rekvalifikačního kurzu pro instalatéry a jdu se naučit alespoň základy spojování materiálů … :-). Pak se uvidí. Třeba jednou nebude k zahození ani instalatérská praxe.

  2. Výborný tip, co od chaosu tvořivosti viděti chtít…
    Hydranty, parkovací sloupky, vrata… umění patří vstoupiti mezi lid…
    Tak to má být…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s