Úvodní stránka » Na výstavě » Jiří Kovanda – Žihadlo

Jiří Kovanda – Žihadlo

Jiří Kovanda (ročník 53) je umělec, který se prosadil na mezinárodní výtvarné scéně, přestože nikdy neměl možnost výtvarné umění oficiálně studovat. Zato měl jasnou vizi a poprvé si při návštěvě výstavy Marcela Duchampa koncem 60. let v Praze uvědomil, jak jinak může být svět nazírán.

S prvními prezentacemi svého akčního umění začal ve druhé polovině 70. let. Tehdy si uvědomil, jak úžasné je konceptuální umění právě v tom, že „se dá dělat s naprosto  ničím“, tj. bez potřeby zvláštních materiálů ani dovedností, vše je vlastně prosté, jednoduché a laciné a v podání Kovandy také jaksi  poetické, něžné a jakoby ostýchavé.

Dnes patří Kovanda k nejznámějším českým konceptualistům, ale vlastně i představitelům Arte Povera, umění, které pracuje s obyčejnými a prostými materiály, které jsou všude kolem nás. Zvou ho na prestižní výstavy jakou je třeba Documenta v Kasselu, na které se naposledy prezentoval v roce 2007 (pořádá se jednou za pět let) a v současnosti působí na pražské AVU.

Galerie Zdeněk Sklenář připravila výstavu jeho akvarelů, která potrvá do 20. 10. 2012. Jeho práce na papíře jsou abstraktní a tomu odpovídají i názvy. Medúza se objevuje hned v několika variantách. Barevná paleta je spíš zastřená, až na pár výjimek dominují spíš tmavší odstíny. Různé formy barevných vzájemně se prolínajících skvrn na malém formátu ručního papíru jsou adjustované pouze pod sklem. Jsou drobné rozměrem, ale je v nich patrný onen impuls okamžiku, ze kterého se vynořují následné významy. Autorovi a divákovi nabízejí možnost objevování a tím i prostor pro komunikaci. Jsou to malé obrázky, ale působivé stejně jako jeho performace, koláže i instalace. S nevelkým prostorem galerie krásně harmonují.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s