Úvodní stránka » Na výstavě » Milan Mölzer

Milan Mölzer

Původně jsem šli na setkání s Jiřím Kovandou, které u příležitosti jeho výstavy pořádala Galerie Zdeněk Sklenář. Jenže přišli jsme pozdě, umělec, majitel galerie i návštěvníci z řad „civilistů“ a galeristů už byli rozděleni do diskutujících skupinek, jistý přítel umění s čírem se zdatně opíral o vystavený exponát, ani nevím zda z únavy či podroušenosti a nikomu to nevadilo. A tak jsme si prohlédli obrázky a namířili do sousedních prostor.  Tady na nás v tiché minimalistické běli a klidu čekala výstava Milana Mölzera (1937–1976) skytá pod názvem Krátká cesta.

Zapůsobila na mě asi jako Deus ex machina. Úžas, ohromení, nadšení, tápání, proč jsem o tomhle člověku dosud neslyšela. Vysvětlení se dostavilo záhy po přečtení informací na stěně. Rodák z Liberce vystudoval polygrafickou školu, která mu poskytla první teoretické zázemí. Původně pracoval  jako sazeč, ale zajímalo ho divadlo, zejména pantomima, kterou studoval u profesora Lipinského, změnil tedy profesi a stal se z něj herec. Nejprve člen Divadla Experiment v Pardubicích, poté součást skupiny Černého divadla, kde působil až do své emigrace v roce 1968. Teprve v tehdejším NSR se začal věnovat studiu na umělecké akademii v Düsseldorfu a právě tady se jeho krátká umělecká pouť v roce 1976 předčasně uzavřela.

Je neuvěřitelné, že od jeho poslední vzpomínkové výstavy v Německu uběhlo 35 let. Tak dlouho musely jeho éterické práce z papíru, chirurgicky přesné řezané struktury,  reliéfy z amphibolinových barev a cestovní deníky čekat na to, aby se s nimi seznámila i česká veřejnost.

S prvním dojmem se vybavuje Lucio Fontana a jeho „rozřezané“ obrazy, ale jeho práce nebyly zdaleka tak subtilní. Vrstvený papír, někdy z rubu barevný, jemné výřezy vytvářejí u Mölzera struktury, které připomínají spíš přírodniny, jemná vlákna a vlásečnice, mořské živočichy, které se vlní na útesech … Přestože jsou obrazy statické, jako by měly každým okamžikem obživnout. Mohou připomínat fosilie vyhynulých živočichů, mechové porosty i zvířecí srst. Vybavil se mi i  Jiří Hilmar, který také rád pracoval s papírem, i když jinými postupy a také Adriena Šimotová a její objekty z trhaného papíru. Ti všichni mi proběhli hlavou při prohlížení prací Milana Mölzera. Jeho tvorba je ale odlišná. Neuvěřitelně jemné vrypy a vytrhávané dílky, vizuální efekty na malovaných obrazech působí velmi obdobně jako ty z trhaného papíru. Téměř cizelérská práce, jejíž materiál je tak křehký.

Stejně zranitelná byla patrně i duše umělce, který přes evidentní úspěch v novém oboru a novém světě asi nedokázal čelit životnímu osudu. Škoda talentovaného člověka …

Reklamy

6 thoughts on “Milan Mölzer

 1. I lived with my dad until he died , so his art was not new to me. Still, it was very special to see it exhibited. I live in Australia now. Ivana 🙂

 2. What a lovely surprise to read your review of this exhibition. For me too, it was like Deus ex machina when I entered the gallery space and saw the works exhibited, as such, for the first time. Ivana Mölzer

  • I am really glad to read your nice comment. It is a great pity that Mölzer´s artistic career was so short. I hope that not only the Czech public will finally have the opportunity to get to know his work. Its should be represented in worldwide galleries.

   • Hi
    I am Milan Mölzer’s daughter. I agree, it would be lovely if his works were represented in other galeries. The exhibition was a joyous but also sad event for me. We can only ponder how he would have developed as an artist had he lived longer.

    • I was not sure if your are daughter or daughter-in-law … Perhaps, the „discovery“ of your daddy art and his inclusion among contemporary authors is for you at least a small compensation. His absence must be manifold painful for you. Roxana

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s