Úvodní stránka » Na cestách » Muzeum HET SCHIP Amsterdam

Muzeum HET SCHIP Amsterdam

Když jsem pročítala průvodce Amsterodamem, zaujala mě zmínka o Muzeu Het Schip. Autor průvodce budovu popisoval jako nejstarší panelák na světě. Dost si usnadnil práci. Je zajímavé, jak si někdo pojem „sociální bydlení“ zjednodušuje. Ve skutečnosti se jedná o unikátní stavbu, která vznikla podle projektu Michela de Klerka z roku 1919 a rozhodně není z panelů.

Amsterodamské západní předměstí asi  koncem 19. století nebylo zrovna vzhledným místem. Žilo tu v dost primitivních podmínkách nejchudší obyvatelstvo města. Doba přála socialistickým myšlenkám a ještě nekompromitovaný politický směr pronikl i do Holandska.

Zaujal i pokrokově smýšlejícího architekta původem z velmi chudých poměrů. Od svých čtrnácti let pracoval de Klerk v ateliéru Eduarda Cuyperse jako kreslič, následně se osamostatnil a spolu s obdobně smýšlejícími architekty založili sdružení, které je známé pod pojmem Amsterdamská škola.

Myšlenka vybudovat obytný dům pro pracující vrstvy byla ve své době nepochybně revoluční a objekt, který zabírá celou velkou parcelu ve tvaru trojúhelníku (odtud patrně pramení i název Het Schip, což v překladu znamená Loď) zahrnuje 109 bytových jednotek, poštovní úřad, společenskou halu, lázně a poštovní úřad a dnes i školu, představovala ve své době zcela neobvyklý luxus. Elektřina, tekoucí voda, WC, kuchyň, obývák, kde bylo možné si zatopit a dvě ložnice s přístupem na zahrádku. Co si víc přát, jen o nájmu se průvodce zapomněl zmínit. Návštěva ukázkového bytu mě trochu vrátila do dětství, kdy jsem s babičkou chodila navštěvovat tetu Chmelovou a tetu Mařku, které bydlely na Pankráci v obdobně koncipovaných bytech byť vzhledově značně odlišných. Byly to tehdy domy družstevní. Pokud tuto stavbu v Amsterdamu vybudovalo město, poskytlo svým obyvatelům na svou dobu opravdu kvalitní bydlení.

Rozsáhlý objekt z červených cihel se spoustou dekorativních prvků na fasádě i v konstrukci určitě nebyl levnou stavbou a dodnes také slouží svému účelu. Už i z toho důvodu bych ho s levně stavěnými paneláky opravdu nesrovnávala. Je příjemné, že i na periferii si domy v Amsterdamu zachovávají charakter budov z centra města, takže betonu se tu vyskytuje mnohem méně. Dům je velmi pohledný a jako muzeum slouží pouze onen vzorový byt a poštovní úřad, na kterém si de Klerk dal opravdu záležet, protože poštovní služby zažívaly právě začátkem minulého století velký boom.

Obrázek vypůjčen z flicru: autorem je Gerrit de Boorder a krásně vystihuje celkovou atmosféru

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s