Úvodní stránka » Na cestách » STEDELIJK MUSEUM AMSTERDAM

STEDELIJK MUSEUM AMSTERDAM

Holandština je pro mě jazyk záhadný a slovo Stedelijk nevyslovitelné, takže jsem si tohle muzeum moderního umění důvěrně přejmenovala na „Stehlíkovo“, přestože ve skutečnosti vlastně znamená „městské“.

Posledních osm let bylo zavřené a po probíhající rekonstrukci se otevřelo veřejnosti letos v září. Jeho stěžejní aktivitou je prezentace sbírek moderního umění a s ním související výstavní aktivity a bohatý doprovodný program, který mimo různých přednášek a dílen zahrnuje třeba i kurzy designu.

K historické budově z červených cihel z roku 1895  se město rozhodlo přilepit bílou dostavbu ze skla a betonu od holandské architektonické kanceláře Benthem Crouwel Architects a místní ji pohotově přejmenovali na koupací vanu.  Nově získaných 10 000 m2  zvětšilo výstavní prostory, ale hlavně zpříjemnilo vstup a nabídlo rozsáhlou restauraci a muzejní obchod s velkým výběrem uměleckých publikací.

Ke znovuotevření muzeum připravilo přehlídku moderního designu zahrnující období od roku 1 900 do současnosti. K hlavním „tahákům“ určitě patří Harrensteinova ložnice podle návrhu Gerrita Rietvelda z roku 1926 oplývající neuvěřitelnou moderností a minimalismem. V přízemí je také umístěna stálá sbírka 20. století s obsáhlou akvizicí Kazimira Maleviche, nechybí tu samozřejmě Piet Mondiran, ale ani němečtí expresionisté (Franz Marc), američtí abstraktní expresionisté (Jackson Pollock) a zástupci skupiny CoBrA (sdružující umělce z Kodaně – Bruselu – Amsterdamu).

Celé druhé patro pak patří autorům obrazů i konceptuálního umění z konce minulého a počátku tohoto století. Za všechny třeba Carl Andre, Yves Klein, Philip Guston, Barnett Newman a další.

Jen mě trochu mrzelo, že tu není zastoupen nikdo z českých moderních umělců. Třeba takový Karel Malich nebo Zdeněk Sýkora by tu ostudu určitě neudělali. Naopak, možná by způsobili malý rozruch. Co tomuhle muzeu závidím, jsou nekonečné fronty před pokladnou a hlad návštěvníků z celého světa po autentickém setkání s moderním uměním. Kdypak se podobného zájmu dočkáme u nás doma?

Reklamy

8 thoughts on “STEDELIJK MUSEUM AMSTERDAM

 1. Pingback: Kazimir Malevič a ruská avantgarda | Veni Vidi Scribi

   • Tak když o stavění…. mňo, povím Vám teda upřímně, že ta hrůzná přístavba u tohodle musea se mi fakt pranic nelíbí. Je to moc velké, moc lesklé, vypadá to asi jako čínský bakelitový lavor na zámecké studni. brr. 😉

    • Z úvodního obrázku na vimeu z toho také nejsem odvázaná, ale v celé obrovské ploše Muzejního námestí to nevypadá tak zle. Spíš je to na ta davy zájemců stejně malé. :-\

    • Davy nedavy, je to ošklivé. Nafouknout se to dalo citlivěji k původnímu vzhledu. Tohle je arogantní píííííííííííííííííííííííp. 😳 👿

     • No, už jsem viděla arogantnější … 🙂 Třeba jak zničili půl Břevnova kvůli všem výjezdům, nadjezdům a podjezdům, Blance a nevím kvůli všemu ještě. To je ten „lavór“ alespoň taková čistá obludka. Vlastně se mi líbí 😀

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s