Úvodní stránka » Na výstavě » Městem posedlí

Městem posedlí

point alias jan kalábVýstavu Městem posedlí považuji za naprosto ojedinělý  projekt. Graffiti a Street Art je  „médium“, ke kterému mám velmi rozporuplný vztah a stále se ho snažím pochopit. Díky kurátorům jsem nejspíš učinila první krůčky. Stále platí, že něco z těchto projevů se mi líbí a považuji je za nápadité a vtipné,  na druhé straně jsou věci, které jdou mimo mé chápání a za umělecký projev je při nejlepší vůli považovat nemůžu. Ostatně podobně je tomu i s jinými výtvarnými projevy. 🙂

Že ke generaci sprayerů nepatřím věkem je ad a), že je můj pohled silně ovlivněn i působením ve stavebnictví a správě budov je ad b). Jako  „správcová“ mít pochopení nemůžu, můj kladný vztah k výtvarnému umění ale převrací tyhle pocity naruby. Ti, kteří také chtějí pochopit, by se podívat měli. Ve svém  konzervativním okolí jsem nenašla duši, která by šla se mnou. V klidu jsem tedy shlédla všechny „piecy“, poseděla i u ukázek pořadů ČT z osmdesátých a devadesátých let, které se s tímhle fenoménem snažily popasovat a zarozjímala.

Výstava má mimo jiné podtitul Ilegální umění v legálním světě, protože kriminalizace spolu s adrenalinem nelegálních projevů k tomuhle způsobu vyjadřování neodmyslitelně patří. Z hlediska inovativnosti projektů českých galerií jde o výstavu naprosto jedinečnou. Jen vzhledem k četnému zastoupení zahraničních umělců musela být její organizace a produkce dost složitá. Když si představím krátký čas, jaký všichni měli, aby přidělené zdi vyzdobili … Inu v terénu je třeba pracovat rychle, jinak lze skončit i za mříží ….

„Tagovací chodbou“ vybudovanou z kartónových krabic poskytnutou jako plocha ke krátkodobému zvěčnění se těch, kteří mají neodolatelnou touhu vidět své jméno či jiné výrony tvůrčího ducha v opravdové galerii, je jen vtipným začátkem. Následně vstupuji přímo do ohniska dění. Nejsem ale nikde na periferii ani v železničním depu, jsem ve skutečné výstavní instituci, která s tímhle originálním nápadem přišla (díky Radku Wohlmuthe!).

Galerie nechala v prostoru hlavních výstavních sálů vybudovat stěny a každý pozvaný „writer“ či „styler“ dostal k dispozici svou plochu, aby se na ní krátkodobě zvěčnil a po skončení výstavy ji prostě opustí. Zatímco vystavené obrazy se vrátí majitelům a zdobí obývák či čekají v depozitář, stopy po graffiti budou smazány na věky věkův, vlastně takové Sight Specific a šmytec. Stejně jako na ulici, kde se jednotlivé „piecy“ na zdech či vagónech dlouho neohřejí, protože přes veškerý respekt jedněch sprayerů vůči druhým, život jde dál, všechno se mění, přepisuje i odstraňuje.   

ZEDZMimo domácích a zahraničních jmen uznávaných autorů i začátečníků se tu „prezentují“ i žáci a studenti nejrůznějších škol, kterým je v rámci edukačních programů věnována místnost, která při zahájení čistá dnes silně připomíná Lennonovu zeď na Malé Straně a navíc prorůstá i do prostor, které k tomu původně určené nebyly. Jakýsi živý a radostný pocit z tvoření tu nezadržitelně bují všude kolem. A že je graffiti vážně in, o tom svědčí i letošní koncert Cold Play, které jimi vyzdobilo scénu i hudební nástroje.

Už staří Římané … a s graffiti to asi není jinak. Lidé měli asi odjakživa touhu se nějak zviditelnit, rýpali do fasád pamětních budov svá jména, srdíčka, obrázky, podobně se chovají návštěvníci pískovcových skal a co teprve veřejných záchodků. To, že se z téhle aktivity odloupl kus, který se stal uměním, se podařilo až naší době. Nové materiály, nové trendy, zrychlující se životní tempo… Ale také opravdu talentovaní jedinci, kteří v téhle posedlosti vidí víc, než se jen zvěčnit pochybnou čmáranicí.

Stránky výstavy s ukázkami zde.  Stránky o graffiti a street artu tady  a rozhovor s kurátorem RW tu.   

No, a já jdu shánět nějaký odstraňovač na novou fasádu domu, který máme příští týden kolaudovat … Jak se tam dotyčný zvěčnil, za umění považovat nemůžu …

Reklamy

17 thoughts on “Městem posedlí

  1. Výstava může být zajímavá, ale – když já se s grafitty stále nemůžu smířit. Ano, jak píšete v diskuzi – na vyhrazených plochách nemám námitek…
    Ale nové fasády s touto „výzdobou“ mě dovádějí k nekontrolovatelné zuřivosti…

  2. Graffiti celkem beru, ale jen to skutečně dobré a na legálních plochách. Bohužel, to, co si puboši se sprayi v pazourech představují jako svobodnou tvorbu jsou z 99% jen ubohé čmáranice ničící draze rekonstruované objekty. V tom se shodnem. 😀

      • Jo. Na vratech jedný garáže mám už cca 15let odporný klikyhák od nějakého trouby. Ti, kdož ty klikyháky na svých vratech jednoduše přetřeli novým nátěrem, byli odměněni čmáranicemi ještě obludnějšími. 😦 Celou tu dobu myslím na to, jak by se mi tam líbilo skutečný pěkný graffiti, ale neumím to.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s