Úvodní stránka » Ke čtení » PRAGA PICCOLA

PRAGA PICCOLA

pp

Praga Piccola jako název zatím posledního románu Miloše Urbana může být pro někoho, kdo není zrovna fanouškem automobilových veteránů, docela zavádějící. Ostatně stalo se to právě mně. Romány Miloše Urbana patří k mým oblíbeným, očekávala jsem tedy další mystifikační prózu na téma Praha.

Skutečnost mé očekávání potvrdila jen částečně. Název románu je totiž totožný s modelem vozu vyráběného od 20. let v libeňské továrně Praga. Hlavní „postavou“ příběhu je ovšem nejen toto velice úspěšné auto, důležitou roli tu hraje také Libeň první poloviny dvacátého století a zejména životní příběh Bertolda Neumana, který líčí vzpomínky na život prožitý právě v téhle lokalitě. Jako druhorozený syn inženýra, kterého si Českomoravská strojírna považuje,  se může volně pohybovat po továrně a přes nepříliš uspokojivé školní výsledky se nakonec stane konstruktérem vozů Praga, tedy zejména návrhářem karoserií.  Příběh je ale i o klukovinách počátku minulého století, archeologických výpravách s profesorem Štorchem, jemuž bylo pátrání po kosterních pozůstatcích v Libni inspirací pro jeho slavné romány. (Soudě podle mých dětí, ta četba jim nepřipadala zdaleka tak vzrušující jako mně, škoda, že upadají v zapomnění).

Je tu řada podrobností o velké povodni na počátku minulého století, která zasáhla židovské ghetto, o přesunutí koryta Vltavy blíž k Holešovicům, o tom jak místní synagoga posloužila jako vzor při navrhování vozu, o zábavách mládeže let dvacátých, zejména o tramping boomu, proměně města způsobené novou výstavbou (nový výrobní závod Pragovky podle projektu Stanislava Bechyně – dnes na jeho místě stojí O2 Aréna,  libeňský plynojem, který už dnes svému účelu také neslouží), ale i o třídních rozdílech, které vypravěč komentuje na příkladu svého přítele z mládí a které se podepsaly na jejich kontroverzním vztahu. A kdo třeba ví, že soška génia jako symbolu vozu, který se umísťoval na přední část kapoty, vznikl podle návrhu Ladislava Šalouna.

Přestože je v úvodu knihy uvedeno, že zdrojem příběhu byly sešity se zápisky pana Neumana, které posloužily jako inspirace a hlavní zdroj k napsání románu, těžko hledat jistotu, kde příběh vychází z reality a co je licence spisovatele. Tak či onak, na poutavosti příběhu to neubírá, právě naopak. Zatímco Urbanovy mystické příběhy často končí poněkud neujasněně, tentokrát příběh přirozeně spěje k závěru, který je dán kontextem politických událostí doby. Zaujetí libeňskými reáliemi je zcela pochopitelné. Každý den přes Palmovku mířím ráno do práce a večer zase domů z práce a Libeň a Karlín se pro mě stávají čtvrtěmi vpravdě blízkými.

praga

Reklamy

5 thoughts on “PRAGA PICCOLA

  1. To se někdo má – chodit do práce místy, která najde v knihách a příbězích z různých dob. Vlastně se tak na každém roku ocitáte nejméně ve dvou časových liniích. 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s