Úvodní stránka » V divadle » Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách

Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách

ws

Trochu se bojím navštěvovat oficiální divadelní scény. Ty dotované občas ještě překvapí, soukromé si bohužel málokdy mohou dovolit jiný repertoár než zábavný a tak je opravdu stále těžší natrefit na opravdu kvalitní hru v kvalitním provedení. Se slzou v oku vzpomínám na soubor divadla Komedie. Přestože mi německý repertoár, na který se hodně specializovalo, nebyl nejbližší a přestože ne vždy jsem byla z jejich představení nadšená, byla tu tendence vybudovat divadlo, které si vytvořilo vlastní profil a nepodřizuje se za každou cenu vkusu diváků. Na to také nejspíš dojelo, protože se nedalo udotovat.

K jiným souborům, které si udržují svou tvář, patří určitě i Divadlo v Dlouhé. Po pečlivém prostudování repertoáru a nejrůznějších hodnotících serverů jsem se vypravila na  Souborné dílo WS ve 120 minutách tamtéž. Nebylo to úplně jednoduché, jedná se o představení téměř stále vyprodané, leč dobré datum (8.5.) dokáže divy a tak se díky úprku pražanů do přírody poštěstilo. Za další znamení Štěstěny lze považovat i skutečnost, že zbývala jen místa na balkon, protože  za nižší vstupné jsem byla nějak spokojenější :-).

Zvědavost mnou cloumala ve snaze představit si, jak si autoři Jess Borgeson, Adam Long a Daniel Singer poradí s tématem vybízejícím k vytvoření „komponovaného pořadu“, což je asociace za niž nemohu, ale takhle kdysi produkovalo PKS pořady pro školy. Ten pocit byl umocněn skutečností, že se jedná o kus pro 3 herce, tedy ideální zájezdovka.

V režii Jana Borny (a kol. jak uvádí program) na jednoduchou černou scénu Jaroslava Milfajta, kterou tvoří dřevěné bedny z nápisy  her WS, přichází Jan Vondráček v černém obleku a ve slunečních brýlích (a la Men In Black) , aby představení uvedl. Začátek je vskutku strhující, Vondráček srší vtipem a postupně přivádí na scénu své dva spoluhráče (Miroslav Táborský a Martin Matejka). Diváky se daří nabudit tak, že se všichni těší na skvělý a zábavný program, bavím se také, ale přemýšlím, jestli jim tempo vydrží…

A nevydrží. Když se začne s vlastním Shakaspearem – přehrání zkrácené verze Romea a Julie – kšandy padají … Hlavně tahle ukázka sklouzla trochu moc do  pitvoření a to byla škoda. Rychlý sled dalších ukázek z Shakespearových kusů v různých  variacích (Titus Andronicus jako Cooking Show, Othello v rapovém podání, 16 komedií v jednom, antická dramata, Macbeth ve skotských sukničkách, …) má úroveň proměnlivou, jsou už to spíš estrádní skeče, než zábavný „výtah“ z klasika uváděné partičkou připomínající jakýsi teleshoping s tím, že tentokrát se prodává  veselí a dobrá nálada, kabaretní přehlídka na motivy her renesančního dramatika. Úroveň se mění od ukázky k ukázce, střídavě smích, střídavě trochu rozpaky, vše vrcholí Hamletem v 7 minutách, kterou herci ještě dvakrát zkoušejí pokrátit a pak už kýžený konec.

Vydržet ten příval humoru dvě hodiny bez pauzy je vskutku náročné. Je to škoda, začátek byl hodně slibný, jenže takové tempo je obtížné udržet.  Herecké nasazení je proměnlivé a tak se nekomprisně dravý  projev Jana Vondráčka, který by za trochu potlesku šel světa kraj …  dostává do kontrastu s výkonem Miroslava Táborského, který respektuje roli i režii a neprosazuje se nad její rámec. Za nimi lehce klopýtá Martin Matejka, jehož herectví je v téhle konstalaci nejméně přesvědčivé. Režie se tak občas ztrácí v osobních hereckých „příspěvcích“ a je to škoda. Tahle Three Men Show se nepochybně zařadí k představením diváky oblíbeným, přesto jsem čekala něco navíc. Přes všechny výhrady k tomuto kusu tohle divadlo patří k těm, do kterého stojí za to zajít.

Reklamy

4 thoughts on “Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách

  1. Esli Vy nebudete moc náročná! 😉 Mně by to nejspíš takhle stačilo a třebas Amíci by po takovým divadelním kusu nabyli přesvědčení, že maj WS v malíku. 😀

    • No Amíci tutovka a já vlastně některé kusy taky neznala :-). Jestli jsem náročná, to nevím, ale dost stará jo a tak občas zafunguje syndrom vyhoření alias oblíbená věta: jó to za mlada …. Jako správná obstarožní bručounka …

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s