Úvodní stránka » Ke čtení » Zázemí je fikce.

Zázemí je fikce.

BabičkaTo jsou téměř poslední slova z novely Jany Šrámkové Zázemí. Přemýšlím, kolik je na tom pravdy. Její příběh věnovaný vlastní babičce je formou novátorský. Žádné běžné vyprávění o jejích osudech, žádný klasický vhled do života postavený na příběhu s jasným začátkem a koncem. Každodennost autorčina života  prolíná vzpomínkami na babičku, na dětství ve Vysokém Mýtě, na vyprávění o spojeneckém náletu Prahy, na proutěný kočárek, …. Drsné procitnutí při uvědomění si vlastní odpovědnosti, pomíjivosti jednotlivých životních období i předurčenosti při střídání životních rolí.

Vlastně čtení, které mě dost rozhodilo. Záměr autorky to určitě nebyl, ale její osobní bilancování ve mně probudilo vzpomínky na věci, se kterými nejsem doposud srovnaná. Likvidace bytu po mamince a pak znovu po tátovi. Myšlenky na vlastní babičku, se kterou jsem trávila dětství v podzámčí hradu Houska,  na dědečka, který zemřel záhy a přesto se mi vybavuje, jak jsme se dívali z okna nuselského bytu na ulici a pak šli pro zmrzlinu do cukrárny naproti. Jak nám paní za pultem dala do půllitru od piva několik kopečků a doma je babička rozdělila do misek a já dostala protekčně tu na nožičce a dál toužila po zmrzlině do oplatky …

Není to opravdu mnoho, ale dodnes vidím  ten byt, jedinou místnost ve starém činžáku, kde levé křídlo obývala rodina bývalého majitele a má sestřenice a pravé s bytem o jediné místnosti a záchodem na chodbě mí prarodiče. Nevím jak prožila babička s dědou válku, její vzpomínky zmizely beze stop stejně jako ty mojí maminky. Zato vím, jak prožil ten pověstný 14. únor 1945 při náletu můj tatínek, který cestou do Vršovic sledoval tu spoušť po náletu a u vinohradské vodárny viděl, jak kluci koupou do nevybuchlých bomb.

Ta knížka ve mně probudila touhu popasovat se s vlastními vzpomínkami. Určitě je nedokážu vylíčit tak poutavě, ale pro vlastní očistu chci ty zapomenuté chvíle oprášit. Banální zážitky a přitom pro každého tak důležité. Zázemí nejspíš je fikce. Je to přesto něco, na čem lpíme. Chci si tu fikci podržet, vrátit jí alespoň v myšlenkách a autorce posílám dík, protože bez ní by mě vůbec nenapadlo o tom přemýšlet.

Reklamy

2 thoughts on “Zázemí je fikce.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s