Úvodní stránka » Vzpomínání » Vzpomínka na 21. srpen 68

Vzpomínka na 21. srpen 68

Je tma. Ráno nebo noc? Na chodbě je hluk. Není to ale lomoz typický pro karetní hráče a notorické flamendry, kteří se ovíněni konečně odebírají na lůžka. Baterka míří na hodinky, ještě není ráno. Jsem sama. „…střílí…“, slyším něčí slova. „Asi v lomu“, pomyslím si a upadám opět do spánku.

Probouzím se. Ránem znějí zprávy z rozhlasu. Maminka sedí u stolu, pije „turka“ a kouří BT. „Napadli nás Rusáci,“ oznamuje. „Je válka?“, ptám se. Bojím se.  „Ještě se neví. Když vyhlásí Svoboda neutralitu, musejí odejít.“ S uchem u rádia, napjatě posloucháme, jak se situace vyvíjí. Bude válka nebo ne? Dostaneme se domů?

Prázdniny ve Vráži skončily. Nejen ony. Úhořům v řece je to fuk. V pramici uprostřed zlatonosné Otavy si povídáme co dál. Emigrace nebo návrat? Nemůžeme tu nechat babičku s bratrem. Trabant nás odváží z Jižních Čech do Prahy. Cesta trasou s přepsanými směrovkami trvá jednou tak dlouho. Napětí stoupá úměrně s blížícím se domovem. Je to tu jako dřív a trochu ne, bratr zmizel někde ve městě…. Bojím se. V samoobsluze prázdné regály. Hltáme zprávy z provizorních novin. Jak je možné, že někomu tu nevadí?

Svobodu jsme si jen mysleli. Někdo si pořád myslí, že může být.  Řadě lidí je to jedno.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vzpomínání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 thoughts on “Vzpomínka na 21. srpen 68

 1. U nás se na odchod nemyslelo, aspoň o tom nevím. Na emigraci bych si dnes netroufla, ale připadám si tím pádem jako cvok, že tu mám proti své vůli dál dělat vycucávaného trdlíka, co platí daně a tak podobně.

   • Ono ale v dnešním světě ani není kam emigrovat za svobodu. Komouši jsou totiž úplně všude. V EU je to přímo katastrofa – to je nový Sovětský Svaz, v USA vládne dokonce muslimský komouš, v Austrálii levičáci…. prostě není kam.

    • Já vím, ale takový malinký sen, že by se člověk jednou trhnul… někdy pomůže. než si uvědomím, že mi chybí jazyky. Ale když se furt něco učím, naděje umírá poslední 😉

      • Dejte pokoj, tehdy jsem měla před státnicemi 😉 Ale anglinu si časem dopřeju, na UK byly jazyky šílené, šťastně jsem využila tvrdého opáčka z – ruštiny. AJ a NJ zkoušeli kolegové opakovaně a taky kvůli tomu končili. Místo praktických konverzací hlavně jazykověda. Brr. Nepomáhaly jim ani kurzy u rodilých mluvčích! Na znalost v hodnotě lepší maturity… 😦

       • Pravda pravdoucí. Dokud nás život nehodí do reality, ve které si prostě musíme poradit, motivace nulová … 😦 Tak alespoň to čtení … 🙂

 2. Bohužel, řadě lidí je vše jedno i dnes, kdy se začíná schylovat k Únoru ´48. Spasitelem nebyl Svoboda, ani Dubček, nebyl jím ani Havel a už vůbec jím nebude Zeman, Babiš nebo Zavadil. Jestliže snaha „napravit“ Únor vedla k 21. srpnu ´68, k čemu za pár let dojdeme nynějším komunistickým pučem Zemanovců? (P.S. Pokudy by můj povzdech nekonvenoval s pojetím Vašeho blogu, klidně jej smázněte, pochopím to.)

   • Já už se na emigraci necítím. Na to už jsme „prošlej ročník“, takže se jen obávám budoucího. Todle nedopadne dobře. 😦

     • Nnevím co bychom mohli udělat. Můžeme jen volit a přáípadně vysvětlovat a vysvětlovat. Jenže volební právo mají dnes všichni a blbců je přesila. Těch, kdo chtějí dostávat a nikdy nic nedat je čím dále víc. As budu volit zase SSO i když to nemá význam, ale třeba nás časem bude víc nebo se tady zformuje strana, v níž bude víc inteligentů a méně zlodějů. 😦

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s