Úvodní stránka » V divadle » Richard III. aneb posedlost mocí

Richard III. aneb posedlost mocí

Ať to bylo s Richardem III. ve skutečnosti jakkoliv, verze Shakespearova, která hovoří o nelidském tyranovi, je dnes víc než kdy jindy vysoce aktuální. Jak dlouho může zloduch škodit, než se s ním osud vypořádá? Na tuhle otázku se hledá odpověď  obtížně. A to bez ohledu na historický, společenský nebo politický kontext.

Potěšilo mě, že jsem mohla shlédnout jedno z posledních představení Richarda III. v Národním divadle. Původním motorem bylo vidět Richarda Krajča ve velké roli dřív, než divadlo s konečnou platností opustí. Zážitek předčil očekávání. Ne nadarmo se tenhle kus hraje od roku 2006. Scéna Davida Marka z kovových panelů evokovala železný vrak lodi z Kostnerova filmu Vodní svět, ale půlkruhový půdorys měl možná jen symbolizovat kruhové divadlo Globe, ve kterém se Shakespearovy kusy hrávaly. Rezavé plechy, temné, poskrovnu nasvícené detaily, více méně současné kostýmy (s výjimkou korunovačního roucha), vytvořily pozadí dramatu, ve kterém bují intriky a všemu vládne nezřízená touha po moci, která se bez skrupulí zbavuje všeho, co jí vstoupí do cesty. Dočekalova přísná režie se nebojí razantních škrtů v textu, což se pozitivně odráží na tempu i celém nastudování tragédie.

Richard Krajčo v roli svého jmenovce je prostě vynikající. Jako frontman kapely Kryštof mě nikdy neoslovil, před Krajčem hercem smekám. Herecky velmi zdařilé jsou vlastně výkony většiny mužských postav, u ženských rolí bych asi ubrala na expresivitě, zejména v první půli. U Táni Medvecka i ve druhé, její projev vyzněl překvapivě ukřičeně.

Možná reálný Richard III. nebyl zdaleka takový padouch, Richmond, jeho nástupce, od kterého se datuje vláda Tudorovců, ostatně také nebyl svatoušek a Tower využíval stejně zdatně, jako jeho předchůzdce. Co je však stále aktuální a staletí lidského vývoje to nezměnila a nezmění, je bezmezná touha některých jedinců po moci. Slova písaře, který pronese svou repliku po smrti lorda Hastingse :

„Jen hlupák nepozná, že je to lež.

Kdo však má odvahu to nahlas říct?

Špatný je svět a brzo celý zvlčí,

Když známe zlo, a přesto každý mlčí.“

dnes platí stejně jako před více jak pěti sty lety a k mému zármutku předpokládám, že budou platit dokud tento svět ponese lidský rod. Co všechno se musí stát, aby současný samovládce odešel ze scény? Snad přijde chvíle, kdy dá „království“ třeba za panáka.

Richard Krajčo jako Richard III.

Reklamy

7 thoughts on “Richard III. aneb posedlost mocí

 1. To opilec si v šenku zoufal kdysi,
  jak z kumpánů se náhle staly krysy.
  O své pomstě snil dlouhých deset let,
  až našel promazaná vrátka zpět.
  Tak zlo teď z Hradu do ulic se valí,
  zas pány chtějí být ti duchem malí.
  😈

 2. Čtu pravidelně všechny články na tomto blogu a velmi oceňuji, že jich v poslední době přibývá a každý další je ještě o něco lepší než ten předchozí. Tento nový mě přiměl napsat komentář, Richard Krajčo je jistě v té roli vynikající, mrzí mě, že v Národním končí. Těsně mi unikl i zážitek vidět Jana Potměšila ve stejné úloze, snad se mi poštěstí zhlédnout alespoń Pitínského režii v Brně, pokud se ještě hraje. Byl ten překlad Profesora Hilského?
  A ještě dodávám, že konotace se současnou politickou scénou – z mého hlediska celosvětově -je v článku skvěle vystižena. Shakespeare nás měl dokonale přečtené na tisíc let dopředu.

  • Moc děkuji za povzbuzující komentář. Člověka vždycky potěší trocha té přízně. 🙂 Pokud jde o překlad, ano byl od Hilského. Pitínského režie bude určitě také zajímavá, mám dokonce pocit, že představení točila ČT, ale neměla jsem možnost jej vidět.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s