Úvodní stránka » Na výstavě » Designblok 2013

Designblok 2013

Myslela jsem, že minulý víkend prožiju v rytmu Designbloku, nakonec jsem s ním prožila jen páteční večer, lehce se ho dotkla v neděli v podvečer a zcela mimo program ve středu v poledne, kdy už bylo po něm.

Páteční stmívající se deštivý  podvečer jsme pronikly do průmyslového areálu nákladového nádraží Žižkov. Občasný záblesk paprsků podzimního slunce vyrobil tomuhle průmyslovému prostoru vystylovanou kulisu. A mám-li být upřímná, právě ten dřímající ztichlý kolos, který už dávno ztratil svůj funkční smysl, na mě zapůsobil nejvíc. Navždy čekající rezivějící podvozky, ocelové konstrukce můstků a jeřábů sevřené betonovými stavbami provozních budov…. „Náplň“ už se příliš nelišila od standardních veletrhů, produktem „P“ tu ovšem byl design.

20131011_181440

Jako správnou romantičku mě zaujal svatební Velorex a jako nezničitelnou kuchařku vychytávky Elektrolux Design Lab. Kdo by netoužil po automatickém míchátku třeba cibulky, když je zaměstnán krájením masa, talířích, které po analýze složení pokrmu přehrají jeho hudební verzi, stromu na uskladnění potravin, ze kterého opadávají výrobky s prošlou spotřebou…. Zážitkem jednoduchosti a čistoty se stala kolekce italské firmy Artemide s řadou svítidel od Issey Myake inspirovaných origami. Námět jak získat z odpadu po PET lahvích materiál na unikátní hmotu, který vypadá jako papír, pracuje se s ní jako s papírem, ale papír to není …. Petřínským bludištěm v modrém by se dala nazvat zrcadlová „temná“ komora Heineken, ve které namodralé světlo měnilo udivené a nadšené výrazy tváří návštěvníků v posmrtnou masku.

issey

Nedělní program dovolil už jen velice zběžnou prohlídku Kafkova domu, kde byly k vidění práce českých a slovenských ateliérů a diplomové práce studentů. Jak to tak bývá, některé zaujaly, jiné vůbec, mimo taburetu z polínek svázaných koženým páskem a lustru ze šišek mě nadchly obří plody nebo květy zavěšené od stropu, které zabíraly celou výšku místnosti a byly vyrobené z kartónu.

Středeční „oběd“ v galerijním prostoru G1 na rohu ulic V Jámě a Štěpánské opět oslnil prostorem (ocelový rezivějící strop připomíná Chilidovy objekty z masivního železa), za shlédnutí ale samozřejmě stála i expozice z prací studentů ateliérů Vysoké školy uměleckoprůmyslové, konkrétně ateliérů skla Rony Plesla, K.O.V Evy Eisler nebo designu oděvu a obuvi Liběny Rochové a keramiky Maxima Velčovského.

20131016_141720

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Na výstavě se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s