Úvodní stránka » Na cestách » Kazimir Malevič a ruská avantgarda

Kazimir Malevič a ruská avantgarda

Autoportrét

Deštivé ráno by teoreticky mohlo věštit deštivou náladu, ale fakt, že je o hodinu méně a den je tak zdánlivě delší, považuji spíš za dobré znamení. Náš krátký pobyt v Amsterdamu je u konce, cestovní plán ovšem splněn tak docela není. Ještě nás čeká velká výstava nazvaná Kazimir Malevič a ruská avantgarda v oblíbeném Stedelijk muzeu. Rychlá káva a hutně čokoládový muffin tvoří kvalitní základnu na dopolední prohlídku a cca po roce se znovu ocitáme ve zdech tohoto stánku moderního umění. Skok na 20 € za vstup je docela veliký, ale když už se sem člověk vypraví …. Tenhle cenový nárůst nejspíš odpovídá odpovídajícímu zájmu veřejnosti. Fronta před muzeem ne nepodobná té na banány z časů vlády jedné strany spíš napovídá, že řada návštěvníků by do toho šla i za cenu vyšší (tentokrát si musejí připlatit i držitelé muzejní a městské karty). Skvělé na téhle výstavě je, že představuje řadu Malevičových současníků a pro mě je nyní na konci roku jednoznačně výstavou roku.

20131027_125958

Kazimir Malevič, kyjevský rodák (1879) si poctivě prošel všemi výtvarnými obdobími své doby a musím říct, že všechna jsou velmi působivá a pohledná. Přes impresionismus, symbolismus, fauvismus, neoprimitivismus, kubofuturismus, A-logismus (je toho vážně tolik) se nakonec našel ve směru, kterému osobně položil základy a nazval jej  supremantismem. Časově tohle období spadá do let 1913 – 1915 a za zakladatelské dílo je považován tzv. Černý čtverec. Sám směr popsal jako techniku, kdy klasická předmětnost ztrácí význam a svrchované umění (z latinského supremus) je třeba vnímat pouze jako geometrické barevné obrazce rozmístěné na bílém pozadí. (Tedy v případě Maleviče. Jeho generační druh Ilja Čašnik, vytvořil v tomto stylu velmi působivý obraz na pozadí černém.) Jedině takto vytvořené umění je čisté a tudíž svrchované. Na výstavě je mimo jiné instalována replika první  výstavy supremantismu, které podobně jako té původní dominuje právě Černý čtverec.

20131027_131057

Zajímavé je i Malevičovo působení jako divadelního výtvarníka a autora kostýmů. Spolu s Michailem Matjušinem (autor hudby) a Alexejem Kručenikem (autor libreta) vytvořili působivou operu Vítězství nad sluncem (1913) a návštěvník výstavy má dokonce možnost shlédnout její provedení na filmovém plátně. Poslouchat se mi ji příliš nechtělo, ale výtvarně působila naprosto nadčasově.

Amsterdamskou výstavu doplňují také ukázky jeho učebního programu, který propagoval jako profesor ve škole ve Vitebsku. Žil zde ve 20. letech a založil skupinu Unovis, která se snažila uvádět supremantistické teorie do praxe. Paralela s Bauhausem je jednoznačná, Malevičovy architektony, modely jakýchsi fantaskních architektonických konstrukcí, které jsou na výstavě též zastoupeny, ale byly pro Bauhaus nepřijatelné.

Z důvodu politického tlaku (Stalinovův zákaz abstraktního umění na sklonku dvacátých let staví všechny jeho příznivce do role nepřátel režimu) se Malevič vrací k figurální tématice, která je opět vizuálně naprosto nezaměnitelná. Postavy tvořené barevnými plochami jsou často bez tváře a jakýchkoliv prvků, které by o nich mohly cokoliv vypovídat. Anonymní dav bez nároku na vlastní osobnost.

20131027_133733

Pro dokreslení doby je ve Stedelijk muzeu zastoupena také soukromá sbírka Nikolaje Kardžijeva a Georgije Kostakise, ale zejména četné práce jeho současníků a následovníků. Za všechny třeba Ilja Čašnik, Alexej Morgunov, Ivan Kluyn, El Lisickij, Boris Ender. Za naprosto ojedinělý pak považuji ženský element v avantgardním ruském dění. Ljubov Pavlova, Natalja Gončareva, Xenia Ender, Olga Rozanova a další totiž představují naprosto jedinečnou ukázku umělecké tvorby, která je s tou mužskou naprosto rovnocenná. Procházka minulostí, při které těžko uvěřit, že začala na počátku minulého století.

Reklamy

4 thoughts on “Kazimir Malevič a ruská avantgarda

  1. nečervenat – dále obrážet výstavy a vzdělávat ostatní .. PROSÍM .. krásný výlet – bez Vás bych ani netušila, že něco podobného existuje. Píšu si do deníčku ..já viděla „geometrie, obrazce, barevné skvrny“ .. to je ono, to je můj člověk 🙂

    • Moc mě těší váš komentář, někdy si myslím, že tyhle záležitosti těší jen mě a spřízněná duše široko daleko nikde. Tohoto povzbuzení si moc považuji. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s