Úvodní stránka » Ke čtení » Život po životě Michala V.

Život po životě Michala V.

vW_bigJak se ze mně stal díky čtečce ten knižní konzument, polykám jednu knihu za druhou a přestávám být schopna si to, co přečtu, ještě nějak vnitřně zpracovat. Za normálních okolností bych to považovala za další přirozený krok, který  po dočtení knihy následuje. Proč vlastně knihu čtu,  snaha dopracovat se k jakési vnitřní očistě, katarzi, poučení … nazývat se to dá ledasjak. Teď se to má tak, že sotva dočtu jeden příběh, vrhám se bezhlavě do dalšího, snad abych přehlušila jakousi prázdnotu, která ve mně v poslední době klíčí.

Určitou brzdou před další „konzumací“ se mi zcela překvapivě stala kniha Michala Viewegha Můj život po životě. Ten vlastně neveselý příběh o návratu do života po závažném onemocnění, které má šanci přežít opravdu jen někdo, jakoby Viewegha  vrátil zpátky na začátek, při četbě nelze vzpomenout na Báječná léta pod psa. Je to vlastně jen jakási výpověď, deník člověka, který se musí znovu „narodit“, žádný vyfabulovaný příběh. Spíš výkřik, neklid, obava, že nic už nebude jako dřív. Ne, nenechala jsem se odradit negativními hláškami z mého okolí a příběh poctivě dočetla. Nejedná se o žádný román v klasickém stylu, ale záznamy pocitů člověka, který se najednou na svou minulost dívá jako na cizí život.

Může se to stát komukoliv z nás. Každého z nás se může postihnout nečekané onemocnění, situace, kdy musí opravdu bojovat sám se sebou a smířit se se skutečností, která je zásadně odlišná od jeho představ. Může si připadat osamělý, zoufalý, nepatřičný, zbytečný, nešťastný …

Právě kvůli každodennímu překonávání  překážek, pro někoho možná banálních, kvůli autentickému líčení, není čas, nad touhle knihou strávený, zbytečný.

Reklamy

10 thoughts on “Život po životě Michala V.

  1. Já toho chlapa opravdu, ale opravdu nemám rád. Což neznamená, že bych mu přál něco zlého. Tohle by mohla být zajímavá změna. Mě od něj naposledy opravdu pobavily „Nápady laskavého čtenáře“.

  2. Taky se mi změnil život, úplně převrátil, ale asi se to nedá srovnat s pocity nemocného….
    Příští rok si určitě čtečku pořídím, doufám, že se nákupem eknížek nezrujnuju…

    • Ono už je pak asi jedno jestli život změní nemoc nebo jiný zásadní zlom. Pokaždé se musíme učit žít jinak a někdy to může trvat. 😦
      Pokud jde o čtečku, určitě nezrujnuje! Čtivo je dobře o třetinu levnější než papír! 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s