Úvodní stránka » Na cestách » The Circle Walked Casually

The Circle Walked Casually

20131201_104118Od roku 1997 provozovala Deutsche Bank svou výstavní síň společně s Nadací Solomona Guggenheima jako Deutsche Guggenheim. Umístěná v přízemí centrály banky na Unten den Linden  působila jako platforma pro mezinárodní současné umění. Dnes  Deutsche Guggenheim v Berlíně nenajdete, od dubna 2013 pokračuje v činnosti s novým programem jako KunstHalle Deutsche Bank. K jedné z programových novinek patří i realizování nových projektů kurátory z celého světa.

První v této řadě je výstava nazvaná The Circle Walked Casually, která je k vidění do 2. března 2014. Její kurátorkou je Victoria Noorthoorn, ředitelka muzea moderního umění v Buenos Aires. Nutno podotknout, že výstava osloví nejen volbou kreseb se sbírky vytvořené Deutsche Bank po roce 1945. Ohromující je prezentace vystavených prací.

Autorem architektonické koncepce výstavy je brazilský pár Daniela Thomas a Felipe Tassara. Jejich novátorská forma vystavování (byť inspirována podobným projektem z druhé poloviny minulého století) je k vidění právě v Berlíně. Geometrická strohost se prolíná s neuvěřitelnou imaginací. Prostor výstavního sálu je přeměněn na jakýsi nekonečný virtuální prostor, ve kterém se zarámované kresby vznášejí a plují vzduchem v meandrujících liniích. Ve skutečnosti jsou obrazy zavěšené na průhledných vlascích, které jsou v prostoru téměř neviditelné. Obrazy se nikde nedotýkají stěn, bíle vymalovaný prostor ztrácí kontury, nevím, kde končí bíle vymalovaná stěna a začíná bílá podlaha, zmizely pravé úhly. Patříme k prvním návštěvníkům a pohled do instalace je tedy jenom náš. Tím obtížněji je prostor uchopitelný. Při prvním kroku se mi zatočí hlava, nevím jestli se v mlžném oparu vznáším já nebo se v něm vznášejí obrazy. Propadnu se s dalším krokem do neznáma nebo budu proplouvat od jednoho obrazu ke druhému? Iluzi si snažíme užít co nejdéle. S příchodem dalších návštěvníků se prvotní dojem trochu vytrácí, ale i tak je to úžasný pocit.

K vidění je klasická moderna Josepha Alberse, Hanse Arpa, Maxe Beckmanna, Otto Dixe, Oskara Schlemmera a Kurta Schwitterse, kresby a tisky  poválečných umělců jako je Georg Baselitz, Louise Bourgeois, John Cage, Joseph Beuys, Lucian Freud a  umělců současných jako jsou Marlene Dumas, Jiří Kolář, Gerhard Richter. Všem to v imaginativním prostoru výstavy ohromně sluší. Neruší ani popisky na stěnách, k výstavě byla vydána brožurka  s plánkem a očíslovanými miniaturami obrazů.

Přidávám vlastní foto, kde ten jednotný dojem bohužel zachycen není a nijak pozoruhodně ten prostor nepůsobí:

20131201_103905Naproti tomu oficiální video po rozkliknutí článku by mohlo uspokojit. 🙂

11 thoughts on “The Circle Walked Casually

 1. Tak pro mě je to pozoruhodné až až! U těchto věcí mám pocit ztracenosti a neobdařenosti…. páč mne to míjí táááákhle velkým obloukem. 🙂

 2. video nééni 😦 resp.nevidím. představa vstupu „nikam“ mě děsí, skutečně, ale nápad – ženiální. připíšu si do deníčku „někdy“ .. galerie byla i na G.Earth – prohlídky..

  • No možná jsem se špatně vyjádřila, to video je o tom, jak výstava vznikala a je tam na konci i náhled do expozice. Sice jsem si to vyfotila na mobil, ale nevypadá to zdaleka tak zajímavě jako v reálu, tak to sem ani necpu. 🙂 A na vás tip se taky podívám.

   • nacpěte, prosím.. (žádostivě koukám..) GE mám ráda, protože se podívám kam v reálu nikdy. předplatné dostávám pravidelně k Ježíšku —

    • Jsem přidala foto, ale dojem přidat neumím. Z fotky úplně zmizel, protože tam ty přechody stěny a podlahy jsou naopak zvýrazněny … 😦

     • geniální bílé akvárium .. super, děkuju. moc. (vlezla jsem do počítače Logikovi, má hezkou vychytávku .. tak si i „obyč“ fotku můžu užít – užila :). Jinak – jsem ráda, že jste tam byla Vy; mně by porazilo hned ve dveřích – takhle pojaté prostory fakt nedávám, obdivuju, ale nemůžu – z obrazů bych neměla nic.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s