Úvodní stránka » Na výstavě » Jan Kotík

Jan Kotík

defaultOd návštěvy výstavy Jana Kotíka (1916 – 2002) ve Veletržním paláci už uběhly víc jak dva týdny. Nemůžu si o ní nenapsat, Jan Kotík pro mě vždycky představoval jednoho z oblíbených moderních autorů. Od jeho poslední velké výstavy v Městské knihovně v Praze uběhlo dobře 20 let. Tehdy jsem získala dokonce podepsaný katalog. Jeho životní dráha tenkrát ještě zdaleka nebyla u konce a tak  současná výstava nabízí skutečně shrnující pohled na jeho tvorbu.

Kotík je typ umělce, který se odjakživa zajímal o umění v kontextu s jeho společnoským působením a v tomto smyslu také napsal nejednu teoretickou publikaci. Na jeho tvorbě je patrná vůle po hledání výrazu, hledání možností tvorby jako takové. Je autorem nejen řady grafik, kreseb a obrazů, zajímal ho i design – podepsaný je pod realizacemi užitného skla. Jako člen Skupiny 42 pracoval koncem 2. světové války zejména v duchu poezie města, v tomto období se také nejvíce věnoval figurální malbě. Na výstavě je k vidění zajímavá kolekce pohledů do nejrůznějších interiérů a provozoven v pozadí s městským exteriérem.  Obrazy jsou sympatickou vizualizací doby, kdy vznikaly.

Zatímco v padesátých letech se věnoval výrazné barevné abstrakci, v letech šedesátých se linie na obrazech zjemňují a přecházejí do kaligrafické jednoduchosti,  objevují se izolovaná písmena a nečitelné texty a také výrazná struktura. Zhotovuje také jakési abstraktní objekty vzniklé vypnutím plátna na konstrukci a jeho následným obarvením  – např. Anatomie doktora Tulpa. V dalším období zkouší geometrickou abstrakci – Historie trojúhelníku a od ní je pouhý krok ke konceptuálním pokusům. V posledním období života spojuje různě vytvarovaná plátna pokrytá abstraktní kompozicí do uskupení, která na stěně získávají další rozměr.

Výstava je prezentovaná nikoliv v posloupnosti, ale jednotlivé sekce nabízejí možnost srovnání kupiny obrazů z různých období. Vývoj tedy výstava nesleduje doslovně po jednotlivých obdobích, ale na přeskáčku. Neobvyklý přístup, který nemusí každému vyhovovat. Ve srovnání s některými předchozími projekty (Demartini, Kupka), by si výstava možná zasloužila trochu invenčnější instalaci. Každopádně po řadě retrospektiv velkých českých malířů zapadá výstava Jana Kotíka dokonale  do mozaiky významných českých uměleckých osobností.

Pěkný rozhovor s umělcem ke čtení na stránkách Petra Jedináka zde.

20131124_151522

Reklamy

4 thoughts on “Jan Kotík

  1. musím se přiznat – dneska v knihovně jsem objevila Děsivé umění – závratná architektura .. doženu si vzdělání 🙂 úžasné, fakt.. (Logik čte Matematiku, já se vrhnu asi ještě na Ošidné pravdy).. takhle nějak si představuji osvětu pro analfabety 😉

  2. kdykoli přijdu – zjistím, jak málo vím .. kupodivu to není zjištění až tak depresivní… netuším, opravdu nee, zda některá díla znám (abstrakce mě láká víc). Ále – stejně je fajn dozvědět se něco nového. těším se na další „výlet“ …

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s