Úvodní stránka » Ke čtení » Móda v ulicích protektorátu

Móda v ulicích protektorátu

189821_bigPovažuji se za  člověka spíše racionálního, přesto mám ráda retro, vzpomínky a minulost vůbec. Když jsem dostala pozvánku na křest knihy kamarádky z kurzu latinsko-amerických tanců nezaváhala jsem ani minutu.

Setmělou náplavkou se procházet není za zimních večerů žádné terno, ale křest probíhal právě na parníku Vyšehrad a tak jsem na druhý pokus nabrala správný směr a podle parkujících Pragovek konečně odhalila, který parník je ten pravý. U vchodu na palubu vítá návštěvníky v apartním kloboučku a stylových malých černých Mira Burianová. Nejen že jí to ohromně sluší, je především autorkou té krásné nostalgické knížky Móda v ulicích protektorátu. Kmotrou knížky je Táňa Kuchařová. I ona se pyšní v módní kreaci z válečných dob. Zapůjčila ji  paní Vlaďka Dobiášová, majitelka největší oděvní sbírky 30. a 40. let. Vrcholem Tánina svatebního kostýmu z béžové vlny s kožešinovým límcem je klobouček, který nosila i Olga Scheinpflugová a kabelka ze sloní kůže. Na palubě je ovšem k vidění řada dalších krásně upravených žen a většina z nich se může pochlubit nějakou drobností, která připomene doby dávno minulé. Nezaostává ani pánská část návštěvníků v retro doplňcích.

20131210_191857Kniha samotná je přehledně rozčleněná do kapitol, které postihují nejen módu jako takovou, ale také kontext doby, ve které se významně změnila politická situace a tím i postavení ženy a způsob jejího odívání. Základní trend tohoto historického období: nedostatek materiálů a kvalitních zejména, vedl řadu hospodyněk k úsporným opatřením, souvisí s ním vlastně i další radikálnější zkracování sukní ve čtyřicátých letech. Moje maminka, která tehdy byla teenager, často za totality vzpomínala, co všechno musely s babičkou podniknout, aby vypadaly podle tehdejšího vkusu. A zkušenosti se jí hodily i v době, která následovala, totiž za normalizace. „Šatenky“ už sice nebyly, ale tím spíš se přešívalo a vymýšlelo, jen abychom vypadaly alespoň trochu tak, jak bylo občas k vidění v zahraničních časopisech. Jednu velikou výhodu to mělo. Naučila jsem se ručním pracím, kteroužto dovednost jsem svým dcerám bohužel předat nedokázala.

Kniha je čtivá a poutavá, doprovází jí řada obrázků a fotografií, zvědavá čtenářka tu nalezne opravdu vše od spodního a nočního prádla po velké večerní, módní doplňky, sportovní módu, módu do divadla a biografu, ale také dětské oblékání, bytový textil a obecně se dozví vše o životním stylu protektorátu … Ani mužský čtenář nepřijde zkrátka, jedna z kapitol je věnována pánům. I v těžkých dobách si ženy potrpí na eleganci. Škoda, že právě tahle elegance z ulic dnes často mizí.

Předvídavé datum uvedení knihy na trh nepochybně pomůže dobrému startu prodejů, protože která z obdivovatelek módy by tuhle novinku nechtěla najít pod stromečkem. A ještě jeden „klípek“ z kuloárů. Vypadá to, že Národní muzeum  na toto téma chystá i výstavu!

Odkaz na profesionální fotografie z akce zde.

Reklamy

12 thoughts on “Móda v ulicích protektorátu

  1. Vidíte a my dnes utrácíme takové peníze za vytahané svetry, které za války byli jediné dostupné, páč chyběla kvalitnější látka 😀

    • Moc děkuji za příspěvek a hlavně za odkaz s krásnými fotkami. Sama jsem fotila jen na mobil bez blesku a fotky nestojí za nic, což je vidět i na těch použitých v textu. Ty vaše jsou úžasné a přesně vystihují krásnou retro náladu, která na lodi vládla. Moc zdravím. RZ

  2. JJ, bodejď by se nám retro nelíbilo, když každý v něčem zahlédnem kousek svýho mládí. Mám retro touhu: projít si někdy v létě místa z doby školní docházky (škola je již, bohužel zrušená) a ta spojená se vzpomínkami na první lásky. 😀

    • Mám tyhle touhy tím větší, čím jsem starší. Dokonce se mi podařilo takhle vypátrat příčinu jednoho starého sporu našich sousedů, který jsem jako dítě nechápala.

  3. malovat obočí sirkou (mmchl – nic lepšího od té doby nevymysleli 😉 ) úzké sukně a lodičky — chmm, můžu 🙂 ženy takto upravené těžko můžou s plnými ústy pronášet:“tý woule, jasáán“. Pán v žaketu Vás na plese těžko shodí ze schodů. V nějaké pořadu účinkoval zástupce komunity, která takhle dodnes žije – zajímavé, ale odpustím si. šití a pletení si pamatuju, vyblbla jsem se ..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s