Úvodní stránka » V divadle » Den opričníka ve Studiu Hrdinů

Den opričníka ve Studiu Hrdinů

Studio Hrdinů je na pražské divadelní scéně relativní nováček, svou první sezónu v prostorách Veletržního paláce spustilo 2012/2013. Tým lidí, kteří se kolem scény pohybuje, však tak docela nováčkem není, působí tu totiž řada osobností z bývalého Divadla Komedie. Soubor pracuje pod jiným názvem a na jiném principu a bylo otázkou času, kdy se konečně vypravím, podívat se na jejich představení.  Okolnosti tomu chtěly, že to první, na které se mi poštěstilo zajít,  byla neuvěřitelně působivá dramatizace románu Vladimíra Sorokina Den opričníka pod režijním vedením Kamily Polívkové, která v Komedii působila hlavně jako scénografka. Pěkný rozhovor s ní zde.

Do vlastního sálu sestupujeme schodištěm z hrubě šalovaného betonu dobře dvě patra pod zem a ocitáme se v sále, který mohl být v minulosti stejně dobře parkingem jako strojovnou.  Svou jednoduchostí působí neuvěřitelně stroze a přitom naprosto dokonale. Prostor naplňují jen židle pro diváky na vyvýšených praktikáblech, scénou není nic víc, než prostor mezi dvěma nosnými sloupy.

Ještě než všechno začne, trochu si opráším dějepisné znalosti, abych zjistila, co to vlastně opričník znamená. V Rusku se jedná o fenomén z doby vlády Ivana Hrozného a opričnina byla carovi vlastně takovým KGB (car Ivan patrně trpěl paranoiou, což je nemoc, která se v Rusku na vedoucí pozici státu ještě v budoucnu objeví a tajné polici též poskytne velký prostor). Opričníci spravovali území, které patřilo přímo carovi, pátrali po jeho nepřátelích a nemilosrdně je likvidovali. Důležité je vědět, že stáli zcela mimo zákon a byli naprosto nepostižitelní.

Román disidenta brežněvské a vlastně i současné epochy Sorokina zasazuje opričníka do reálií roku 2027, kdy jejich role opět získává na významu.  Také v novodobé společnosti je jeho úkolem nelítostně likvidovat vše, co by se jen zdánlivě mohlo protivit nově nastolenému samoděržaví. Země je odříznuta od zbytku světa. Strategickou surovinou je nafta, jejíž kohouty jsou bděle střeženy,  státem, s nímž Rusko udržuje přátelské styky, je Čína. Původce každého názoru, který se liší od toho oficiálního, je likvidován, opričník si bere co sám uzná za vhodné, ať jsou to ženy nebo drogy.

Buď jsi opričník nebo nikdo. Výchozí myšlenka, která uvádí celé monodrama. Hlavní postava začíná svůj den obyčejnou koupelí, podobnou, jakou si může dopřát kdokoliv, ovšem také pořádnou kocovinou, která už k běžné ranní očistě každého nejspíš tak docela nepatří. Přestože to na úvod může vypadat, že opričník ze sebe všechno zlé vyzvrátí,  následující scény potvrzují pravý opak a hromadí jeden zrůdný čin za druhým. Karel Dobrý, vynikající herec se jménem vlídného panovníka, ten bídný charakter ztělesňuje s naprostou bravurou.  Jeho fyziognomie, pronikavý pohled blankytně modrých očí, které si určitě vyhlédly zrovna mě, bezohledně mrazí. Jeho bíle povlečený jazyk je bytostně ohavný. Po tomhle představení si ho těžko dokážu představit v kladné roli (ne že bych si na nějakou předchozí vzpomínala :-)). Zato ztělesnění zla, jako by mu bylo přirozeností.

Ivan IV. se zhroutil a pronásledován výčitkami svědomí, chodil po Kremlu a vyl. Karel Dobrý se na konci role mění ve vlka. Jeho den začíná i končí ve vaně. S kocovinou se probudil, v drogovém opojení se ocitá ve večerní lázni, aby se propadl, snad do bezesného spánku, snad do totálního zapomnění.  Inscenace nemá klasický vývoj,  zvraty, ke kterým dochází, jen prohlubují zoufalství. Hlavní postava vrší jen zrůdnější a horší zlo na zlo. Je vůbec ještě možné je  v takovém rozsahu potlačit? Je vize budoucnosti opravdu tak bezútěšná?

ze serveru kulturissimo

Reklamy

4 thoughts on “Den opričníka ve Studiu Hrdinů

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s