Úvodní stránka » Mlsné zážitky » Jedli jste už v Café Orange?

Jedli jste už v Café Orange?

Foto z blogu My home style

Café orange v letním

M. někde objevila dobrou recenzi na Café Orange. S adresou na Puškinově náměstí v Bubenči je tahle hospůdka zcela mimo můj „rajón“ a tak do ní asi často nezavítám. Přesto, kdybych si někdy chtěla otevřít nějaké bistro, bylo by určitě v duchu tohoto podniku.

Nevelký prostor s nijak oslnivým interiérem, který snad právě proto navozuje příjemnou atmosféru. Od ledna do března tu hospodaří jen samotný majitel, tj. vaří i obsluhuje zároveň, řeší si nákupy, objednávky a faktury. Nevím jestli to bylo tím, že den naší návštěvy zrovna padl na  prázdniny, ale jak se nám tak s M. stává, když vyrazíme na oběd, sedíme tam úplně samy. Podobně tomu bylo dneska. Když jsme vstoupily do „lokálu“, seděl u stolu sympatický prošedivělý obědvající chlapík. Že jde o majitele bylo na první dojem jasné, okamžitě se totiž od stolu vymrštil, aby se nám věnoval. Omlouval se, že zkouší, jaký je mečoun, kterého mu dnes doručili.

Celkem prostý, jen dvěma obřími zrcadly, dvěma rozměrnými plátny (zaujal mě ten, na kterém si  zakuklená osoba zkouší v obchodě boty) a fotografiemi zachycujícími detaily interiérů orientálních, zejména iránských staveb, obložených barevnými kachlíky. Vše případně na prodej, ovšem nijak vynucený, žádné ceny nikde nevisí, jen když jsme na ně zavedli řeč, dostalo se nám upřesňující informace.

Na stolcích jsou rozmístěny džbánky s vodou a snítkou máty, žádné jídelní lístky, pan „domácí“ prostě sdělí, co má zrovna dnes na plotně. Bezprostředně po objednávce přináší obratem rajskou polévku ze suga a záhy po ní jedno krevetové a jedno houbové rizoto. Krmě je to výborná, domácí, připadám si jako na návštěvě u přátel a ne jako v restauraci. Nezávazně rozprávíme o tom, odkud má suroviny, co rád jí, jací k němu chodí hosté … prostě neuvěřitelně příjemný oběd. Nelze si nedat dezert a panacota s pravou vanilkou – o jejíž přítomnosti svědčí nezbytné černé tečičky – a ovocným přelivem z domácí zahrádky rozhodně nic nezkazí. A jak tak nezávazně rozprávíme o jídle a surovinách, optá se, jestli známe kaštanový med. V medech nejsme evidentně dostatečně zběhlé, protože okamžitě odbíhá do „zákulisí“, aby se záhy vrátil se sklenicí medu a 2  vidličkami, aby mohla každá ochutnat. Tu zvláštně plnou chuť mám na jazyku snad ještě dnes.

Úžasné je, že když má jako šéf chuť a suroviny z Francie, vaří „Francii“, když z Itálie, vaří  „Itálii“. Duch tu vládne nejen středomořský, ale hlavně poctivý babičkovský. Tady se pozná, že restauratér vaří a vařené servíruje s láskou. Vždyť jako správná „babička“ nemá žádné internetové stránky ani žádný facebook a o podniku se zájemce dozví jen jako info na specializovaných serverech s přehledy restaurací. A další plus? I když jsem zvládla kompletní tříchodové menu, necítím se vůbec přejedená! Pan Karol je prostě ode dneška můj vzor ;-).

Reklamy

10 thoughts on “Jedli jste už v Café Orange?

   • Víc jich být nemůže, protože valná většina hospodských chce jen rychle zbohatnout a hodně takových, co toto podnikání berou srdcem, bohužel, v konkurenci těch nepoctivých rychle zkrachuje. Lidi totiž většinou ocení spíše nízkou cenu, než zaručenou kvalitu.

    • A to je na tom to smutné 😦 Už ale jen fakt, že někdo do toho s tím otevřeným srdcem jde znamená, že jsme ještě úplně nevyhořeli. Snad to platí.

     • V tomto směru jsou na tom lépe cizinci, než našinci. Češi prostě za podnikáním s hospodou nejčastěji vidí jen tu plnou kasírtašku, zatímco ti, kteří k nám přišli dělat hospodu z venku jsou častěji tou srdcařskou veariantou.

      • V tom máte také pravdu, i když v poslední době mám dojem, že se přeci jen blýská na lepší časy a pár našinců se do tohohle byznysu pouští s podobným elánem. Na druhou stranu mám někdy pocit, že tihle „inovativci“ se ne vždy setkají s ohlasem veřejnosti.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s