Úvodní stránka » Ke čtení » Co na sebe ví

Co na sebe ví

MU_bigprozrazuje Milan Uhde ve svých vzpomínkách Rozpomínky. Co na sebe vím. Našla jsem pod stromečkem jako dárek od tchyně, což mě překvapilo, ale vybral ji samozřejmě někdo jiný. Toť vedlejší. Přestože osobnost autora mě více méně míjela a jeho divadelní hry jsem příliš neznala, jeho rozpomínání je neuvěřitelně upřímnou výpovědí, která zachycuje svět kultury v nelehkých 50. a následujících letech. Je to i výpověď o lidské povaze, charakteru a formování osobnosti v kontextu s dobou. Co mě na té zpovědi fascinuje, je řada jeho malých lidských selhání, ke kterým se otevřeně přiznává (vztah k zakázanému umělci, chladný kalkul jeho prvotních her, touha po uznání a nakonec i upřímné vyznání učiněné někdy kolem jeho třicetin, že sice dosáhl jisté stylistické zručnosti, ale vlastně nemá co říci).

Třeba jeho přátelství s Janem Zábranou, když přiznává, jak k němu byl Zábrana ve vztazích opatrný, protože si nikdy nebyl jistý jeho pro nebo proti režimností. Nebo postřeh o ministru kultury Brůžkovi, jehož přednášky o předválečné avantgardě jsem později poslouchala  na FFUK.  Vzpomíná na Evžena Sokolovského, režiséra, který ve Večerním Brně uvedl jeho první hru Král Vávra a pro kterého byl oproti Uhdemu rok 68, kdy se etabloval v Divadle E. F. Buriana a začal hodně pracovat pro televizi, skutečným rozjezdem kariéry.

Objevuje se tam řada jmen, která si teď mnohem lépe řadím do souvislostí (Jaroslav Šabata), řada básníků, o kterých se za mých studiích mlčelo (Oldřich Mikulášek). A kdo v sedmdesátých letech tušil kdo byl skutečným autorem Balady pro banditu? Sekvence z období normalizace podrobně popisuje, jak ho mezi disidenty přivedl Pavel Kohout, jak vlastně díky jeho podnětům začal publikovat v zahraničí a pracovat v samizdatu, jak se seznámil s Ludvíkem Vaculíkem, Václavem Havlem, Jiřím Grušou a dalšími. Sympatický je hold manželce Jitce, která vlastně v 70. letech vzala na svá bedra chod domácnosti, když se Uhde věnoval péči o děti a která svým přístupem často dokázala jednotlivé situace často vyhodnotit lépe než on.

Závěr vzpomínek patří nejnovější historii, když líčí svůj bezprostřední kontakt s politickými událostmi roku 89 a svou následnou politickou kariéru. Teprve díky jeho líčení jsem objevovala, v čem byl problém Petra Pitharta a proč uspěl Václav Klaus. Představuji si ten kontrast mezi neschopností řídit konstruktivně jednání oproti strukturovanému přístupu, který si položí témata a chce je řešit. To, že se ODS stala stranou jednoho muže nejspíš pramení i z neschopnosti ostatních čelit určitě Klausově rétorice a najít mezi sebou osobu, ktrá by fungovala jako protiváha jeho argumentům. Zase se jednou projevilo, že je vlastně jednodušší podvolit se autoritě. Vlastnost, kterou asi lidstvo obecně přijímá s úlevou. Ta zoufalá nezkušenost celé „reprezentace“ po vstupu do politiky logicky plodila ony chyby, které se jako červená nit táhnou do dnešních časů

Připomnělo mi to mé porevoluční zkušenosti z jedné zahraniční firmy. Věcnost, žádné plýtvání časem, koncentrovat  se při jednání na podstatné. Vyčerpat vymezený čas a neprotahovat ho zbytečnými řečmi. Těch českých manažerů, kteří tomu čelili, mi bylo upřímně líto.  Nechápala jsem jejich  neschopnost o problémech diskutovat, devótnost, s jakou se nechávali zatlačit do kouta, strach z autority nebo přílišný respekt k ní ….

Milana U. Rozpomínky jsou zajímavou sondou do nedávné minulosti. Osobní zkušenost a kontext  zblízka. Časy, kdy na všechno byl dvojí metr, časy, které jsem prožívala jako dítě a které nepřipouštěly jinou verzi žití než tu proklamovanou jednou stranou.  Zajímavé čtení pro všechny, kdo se chtějí dozvědět o minulosti zase jinak.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s