Úvodní stránka » Na výstavě » Neklidná krása Stanislava Podhrázského

Neklidná krása Stanislava Podhrázského

20140218_121825Na poslední chvíli jsem stihla výstavu Neklidná krása Stanislava Podhrázského  (1920 – 1999) v Domě U Kamenného zvonu a byla jsem tomu ráda. Výstava trvala od října minulého roku a s pocitem, že je spousta času, jsem na ni zavítala minulý čtvrtek, tedy 4 dny před jejím ukončením. Přes ne úplně jednoznačnou recenzi v Art & Antique jsem byla za její shlédnutí vděčná, protože jsem objevila další osobnost z generace, která už pomalu patří minulosti. Podhrázský je figurální umělec, jeho kreslířská schopnost je opravdu výjimečná a za poznání stojí právě díky nezaměnitelnému a dobře rozpoznatelnému stylu. Způsob šrafování, stínování, to, jak maluje ženská ústa, vlasy, těla, v sobě nese prvky, které přes renesanční způsob kresby zachycují  cosi typického pro 50. a 60. let minulého století.

Původně vyučený malířem pokojů začal po 2. světové válce studovat na VŠUP v ateliéru Františka Tichého, kde byli jeho spolužáky mimo jiné třeba Mikuláš Medek nebo Zbyňek Sekal. V počátcích své kariéry se věnoval i sochařství, hlavním zdrojem obživy se mu na dlouhá léta stalo restaurátorství, nejvíc se prosadil při  spolupráci se Zděňkem Palcrem a Václavem Boštíkem na obnově sgrafit zámku v Litomyšli, řada těch zmizelých byla vytvořena právě podle jeho návrhů, některé z nich jsou k vidění na výstavě.

images

První velká retrospektivní výstava Podhrázského provází návštěvníka od  surrealistických začátků, které se projevují i v sochařské práci (Kabát, na jehož rukávech vyniká žilní kresba), postupně však své figury stylizuje do jakéhosi realistického poetismu, který mísí erotismus s běžnými situacemi.  Postavy, zejména ženy, rád zobrazuje v přírodě, ta kontrastuje s postavou vyobrazenou většinou v pastelových tónech. Z pozadí vystupují postavy, především dívek a mladých žen, nahých či oděných, pod šaty však vždy tušíme křivky jejich těl. Výstavu doplňuje krátký film, ve kterém dostane prostor uznávaný teoretik umění Jaromír Zemina i kurátorka výstavy a propagátorka Podhrázského díla Marie Klimešové. Výstava skončila, jeho dílo je zachyceno v publikaci Marie Klimešové, kterou u příležitosti výstavy vydalo nakladatelství Arbor Vitae.

vystava-stanislav-podhrazsky-neklidna-krasa-8

Reklamy

One thought on “Neklidná krása Stanislava Podhrázského

  1. musela jsem si pohledat (u mně nic divného). Nu – počkám do příště. Příliš detailů, nestíhám vnímat, hodně linií.(je zvláštní, co všechno ten můj fialovej hňus sežere..)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s