Úvodní stránka » Na výstavě » Vladimír Kopecký – Bouře a klid

Vladimír Kopecký – Bouře a klid

Svět Vladimíra Kopeckého postihuje název výstavy Bouře a klid (Muzeum Kampa od 25. 4. -7. 9. 2014) velmi výstižně.  Na jednom místě může návštěvník porovnat obě zásadní polohy jeho tvorby. Tu expresivní, barevnou, neuspořádanou, neklidnou a burcující i tu uspořádanou, geometrickou, pravidelnou a architektonickou, která v sobě nese řád a klid. K vyjádření obou protikladných poloh mu navíc nestačí jedna technika, potřebuje své pocity zhmotňovat na plátně a ve skle.

Retrospektiva na nevelkém prostoru v kostce postihuje celý vývoj výtvarníka, jehož datum narození (26. 11. 1931) ho řadí ke generaci umělců, kteří si své místo na slunci museli hledat v obtížné situaci 50. let, ale zároveň měli to štěstí, že prožili v plné síle léta 60. Instalace v přízemí prezentuje především malbu. Plátno v té době Kopecký nahrazuje materiálem mého dětství, totiž linoleem s potiskem, které tehdy ve své prošlapané podobě „zdobilo“ nejednu domácnost. Několik základních vzorů, které jsou použity jako podklad, mohou místy připomenout i pointilistické techniky impresionistů, ale tady slouží pouze jako pozadí, které teprve dotváří autorská malba. Oba plány spolu přitom pozoruhodně komunikují.  Mezi většinou abstraktními nebo geometrickými obrazy zaujímá zvláštní místo jediná figurální malba výstavy – Touha.

Pod schodištěm se promítá jedna z Kopeckého oblíbených performancí, při kterých ve spolupráci s dalšími skláři tvoří intuitivní dílo ze žhavého skla. Stěny tohoto zákoutí zdobí fotografie architektonických realizací, např. mozaiky Želivka. Její originální návrh ve skutečné velikosti je k vidění v přízemí. Esteticky koncipovaný technický výkres vodovodních rozvodů, možná by se vyjímal i jako graffiti někde na betonové ohradě. Přijde mi naprosto nadčasový. V patře jsou pak vystaveny práce geometrické. Čiší z nich purismus a přesnost, těžko uvěřit, že jsou to práce jednoho autora.

 

Reklamy

4 thoughts on “Vladimír Kopecký – Bouře a klid

  1. Shlédla jsem druhé video, přiznám se, že jsem čekala, kdy si mistr začne řezat ucho a taky jako tečku, že skočí za svojí bundou a hůlku, já vím, nerozumím tomu 🙂

  2. vidím „technický rozkres“ jako graffity – geometrie .. podle data bych to mohla stihnout .. PS: videa jsou bezvadná, dobrý nápad…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s