Úvodní stránka » Vintage » Účesy 60. let – drdol

Účesy 60. let – drdol

Studio_Vintage

Při pátrání po původu vzniku českého slova drdol jsem bohužel neobjevila žádnou souvislost s francouzským výrazem „chignon“ (který ostatně převzala i angličtina). Indicie naopak směřují k německému výrazu „gügerël“, kterým se ve středověku označovaly vysoké dámské klobouky. V českém prostředí se výraz překládal jako drdol (též kokrhel) a význam evidentně přesmýkl od klobouku k účesu.

Ať je to jak je to, drdol jednoduše znamená vyčesaný účes, který odhaluje šíji, což působí nesmírně elegantně a sexy. Od antiky prošel vývojem, který nejspíš vrcholil v období rokoka, kdy drdoly několikrát převyšovaly výšku hlavy. V 60. letech minulého století vstoupil do dámské módy spolu se specifickou úpravou, totiž tupírováním (crêpage), které dokázalo vytvořit nebývalý objem účesu.

A právě tomuto specifickému období se věnoval první workshop, který uspořádal nově otevřený vintage obchůdek Studio Vintage. Jeho majitelka svým zákaznicím nabízí nejen zajímavé oděvy a doplňky, chtěla by jim poskytovat také praktické rady, jak si poradit s dotvořením dokonalého stylu. „Workshopy“ by tak měly pomáhat doplnit vintážního oděv odpovídajícím účesem a líčením.

První „dílnu“ vedla Františka Skoumalová, přední česká stylistka a vizážistka s bohatými zkušenostmi, které sbírala nejen v každodenní práci pro různé televizní kanály, ale také pro světové ikony módního businessu – Blanku Matragi a Osmany Laffitu. A jestli se vám líbí, jak jsou upravené moderátorky zpráv na ČT1 nebo hvězdy tanečního pořadu StarDance, pak i za tím stojí paní Františka.

Cílem worshopu bylo naučit frekventantky učesat tupírovaný drdol, který naše maminky zvládaly běžně před odchodem do zaměstnání. Jeho objem se budoval nejen zmiňovaným tupírováním, ale vypomáhalo se různými vložkami, ať už to byly specifické vlásenkářské výrobky, svinuté ponožky nebo třeba tvrdá houska.

V průběhu podvečera předvedla paní Františka 3 základní typy účesu. Drdol z dlouhých vlasů, drdol s příčeskem na krátkém účesu a drdol na temeni hlavy se splývajícími prameny. Při práci se vzpomínalo na 60. léta, maminky a babičky a s politováním se konstatovalo, že dnešní kadeřnice si už s podobným výtvorem neporadí. Pamatujete, jak to slušelo Věře Čáslavské na kladině právě s drdolem?  

Kdo si chce tenhle účes vyzkoušet doma, nesmí postrádat základní pomůcky: tupírovací hřeben, hojnost vlásenek, lak na vlasy a šikovné ruce. A že vám tupírování vlasy zničí? Budete-li postupovat od kořene vlasů vzhůru a rozčesávat naopak od konečků, nemusíte mít o vlasy obavy. Pokud se vám tyhle účesy líbí a netroufáte si, můžete se příští úterý přihlásit na druhý workshop se stejnou tématikou.

Co tomu říkáte?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vintage se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 thoughts on “Účesy 60. let – drdol

  1. Drdol nejsou jenom vytupírované (volné) vlasy, podle mne tam musí být nějaké sepnutí, sponky a podobně. Aspoň tak to vnímám. Za mamkou chodila kadeřnice domů, na takovou malou dámskou jízdu, byla to i kamarádka. Ta byla malá, sotva metr pade, nosila drdol vysoký, skoro jako její hlava. Podložku měla udělanou z ostříhaných a slepených vlasů, které si smetla v krámu. Protože byla černá a slepená a vytvarovaná tak trochu nahrubo, že z ní visely na všechny strany vlasy, naprosto nehrozilo, že by někdo poznal, kde končí vlasy vlastní. Nosila hodně vlásenek (nezacvakávací sponky) a měla i několik opravdových jehlic do vlasů, třeba s motýlkem. To jsem hodně obdivovala a chápala, proč je smutná, že už nejsou klobouky. Tedy klobouky existovaly, ale u nás by v nich vypadala až moc blbě… Stačil ten drdol.

    • Škoda těch klobouků. Dokázaly skvěle dokreslit celkový styl majitelky. Dneska s kloboukem občas někdo vyrazí, ale málokdy to tvoří harmonický celek se zbytkem oblečení.

    • Tak to je dost dobrý video. 🙂 Podobný účes znám s „drátěnkou“, co ji prodávají třeba v HM, ale fígl s ponožkou dává účesu větší volnost a nevypadá tak přísně. 🙂

    • Tak tyhle „kremrole“, to je úplně jiná káva! Myslela jsem, že máš na mysli nějakou výplň do drdolu, ale podobný lokny nemohly vydržet déle než ten jeden filmový záběr. 🙂 Leda, že by se vyplnily ztuženou šlehačkou. Jinak Klarinety jsou můj zamilovaný film. 🙂

  2. Bezvadné připomenutí drdolů ze šedesátých let. Sama mám fotku s drdolem z té doby, vypadám tam příšerně :-). V té době nebyly jen drdoly natupírované chomáče, ale dámy měly na hlavách z vlasů .kremrole, Nejlépe je to vidět ve filmu „Kdyby tisíc klarinetů“ na Evě Pilarové a taky myslím, že takový drdol z kremrolí měla i Věra Čáslavská (nebo se mýlím?)

    • Možná máš pravdu, jakýsi váleček vkládala paní Františka do prvního drdolu. Tu dobu mám moc ráda, možná to byla poslední doba „učesaných“ hlav. Dneska je vrchol umění sepnout vlasy do gumičky. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s